Yazı Yazarak (Makale) Nasıl Para Kazanılır?

İnsanların bir meslekleri olsa da ek gelir elde edebilecekleri işler ararlar. Sebebi ise günümüz şartlarına göre yeterli geçim sağlayamadıkları içindir. Bazı kişiler sadece kendilerini başka alanlarda da geliştirmek için ek işe başvurur. Diğer yandan öğrenciyseniz bir ek işe her zaman ihtiyacınız vardır.

Bu hem gelir için, hem de iş tecrübesi için son derece faydalı bir yoldur. Bu sayede biryandan eğitiminiz devam ederken, bir yandan da gelir elde etmiş olursunuz. Peki, hangi işleri ek olarak yapabiliriz? Burada ek gelir elde edebileceğiniz, bunun yanında istediğiniz zaman diliminde çalışabilme imkânı olan yazı yazarak para kazanmak hakkında bilgi vermek istedik.

Öncelikle yazı yazmak belirli siteler vasıtasıyla olabilecek bir iştir. İşveren bu sitelerde yazı siparişi verir ve siz buralarda yazı yazarak gelir elde edebilirsiniz.

İlk yapmanız gereken yazar olarak sayfaların belirttiği kurallar çerçevesinde siteye üye olmaktır. Üyeliğiniz kabul edildikten sonra site yönetiminin belirlediği kuralları okumanız gerekir. Çünkü her sitenin kendine göre kuralları vardır. Buralardan yazı işi alıp, yazarak kazanmaya başlarsınız.

Nasıl Ücretlendirilir?

Yazı yazarken kelime sayısına göre ücret belirlenir. Ancak her sitenin ayrı ücretlendirme tarifesi vardır. Çoğu sitede 100 kelimesi 75 kuruş olarak ücretlendirilir. Sitede yönetim genel itibariyle en az 300 kelimelik iş girer. 300 kelime 2.25 tl olarak size kazandırır.

İnsanlar ilk etapta yavaş yazsa da zamanla kendini geliştirme imkânı bulabilirler. Bu nedenle günde 40 tl kazanan yazarları bu sitede görmek mümkündür. Sitenin diğer olumlu özelliği ise siz isterseniz makale yazımı hakkında eğitim alabiliyor olmanızdır. Yani bu gibi sitelere acemi bir yazar olarak girip, kısa sürede profesyonelliğe gidebilmenizde mümkündür.

Genelde makale siteleri ücretlendirmeyi rütbeye göre yapar. Uzman, profesyonel diye kademeler vardır. Bu kademelere göre 100 kelime ücreti daha fazla olabilir. Yazmayı bilmeyen kişileri almazlar. Siteye üye girişi bile örnek makalenin kabulüne göre belirleniyor. Her iki sayfada da üye girişleri ücretsizdir.

Nasıl Ödeme Yapılır?

Üyelik işlemleri bittikten sonra bilgileriniz kısmına banka hesap numaranızı da girmeniz gereklidir. Belirli bir miktara geldikten sonra çekim talep ederek istediğiniz zaman paranızı alabilirsiniz. Belirli miktar diyoruz çünkü genelde 200 tl limit şartı vardır. Yani sizin site içinde yazdığınız yazılar 200 tl limitine ulaştıysa bu parayı çekebiliyorsunuz. İlk zamanlar bu limite ulaşmak uzun sürse de ilerleyen zamanlarda hızlı bir şekilde tamamlandığını görebileceksiniz.

Yazı Yazarken (Makale) Nelere Dikkat Edilir?

Yazı yazmanında belirli kuralları vardır. İlk olarak seo uyumlu çalışmaya özen göstermelisiniz. Seo uyumlu çalışmayan kişiler genel olarak yazarlıktan çıkarılırlar. Seo uyumu bulunduğunuz sayfanın sizin için hazırladığı örnek makale yazısı belirlemesi ve onun istediği yazım düzeninde yazmanızdır. Aslında bunu sizin için bir eğitim gibi görebilirsiniz. Kısaca size nasıl yazmanız gerektiğini anlatır.

Diğer yandan yazı yazarken özgün yazmanız istenir. Özgün yazı hiç bir yerden kopyala – yapıştır yapmadan sadece kendi cümlelerinizle yazılan yazılardır. Sitelerde kopya programı olduğundan kısa sürede kopya olup olmadığı anlaşılır. Sizden istenen konuyu okuyup, anladığınızı yazmanızdır.

Yazıda Neler Yazılır?

Yazılan yazıların hepsi internet sitelerinin kendi sayfalarında yazılmasını istedikleri makalelerdir. Örneğin bir yemek sitesi, yemek tarifi makalesi ister. Yada bir oto yıkama sitesi bununla ilgili bir yazı yazmanızı ister ve siz yazarsınız. Kısacası her çeşit yazı yazmanız bu platformlarda mümkündür. Bu sayede yazarken para kazanacak, aynı zamanda bilgi dağarcığınızda gelişecektir.