WordPress İle İlgili Faydalı Bilgiler, Bütün Detaylar

WordPress, kodlama bilginiz olmasa bile çok rahat bir şekilde internet sitesi kurabileceğiniz, herhangi bir ücret ödemeden yararlanabileceğiniz, internet dünyasında en fazla tercih edilen ve kullanılan içerik yönetim sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. İçerik yönetim sistemi olarak adlandırdığımız şey sunucu bilgisayarlara kurulmakta olan yazılımlardır. Talep ettiğiniz her türden internet sitesini oldukça kolay bir şekilde kurmanız konusunda sizlere yardımcı olurlar. İşte WordPress de dünyada en fazla kullanılan ve memnun kalınan içerik yönetim sistemidir.

WordPress kullanarak hangi siteleri yapabilirim?

Worpress ile;

 • Blog sitesi ya da oldukça etkili bir haber sitesi oluşturabilirsiniz,
 • Bir müzik sitesi ya da film sitesi yapabilirsiniz,
 • Ürünlerinizi tanıtacağınız, satacağınız büyük ve kapsamlı bir e-Ticaret sitesi oluşturabilirsiniz,
 • Fotoğraflarınızı sergilemenize imkan sağlayan kişisel ve estetik bir site kurabilirsiniz,
 • Kurumsal bir kimliğe sahip olan oldukça büyük ve köklü bir şirketin sitesini oluşturabilirsiniz. Kısaca söylemek gerekirse WordPress ile aklınıza gelen pek çok sıra dışı ya da en fazla tercih edilen internet siteleri oluşturabilirsiniz.

WordPress dünya genelinde gerçekten en çok tercih edilen Web aracı mıdır?

WordPress dünya çapında içerik yönetim sistemleri içerisinde neredeyse %60’lık bir kullanım oranı ile en fazla tercih edilmekte olan CMS yani açılımı ile “Content Management System” altyapısı olarak bizleri karşılamaktadır. Bu sistem kullanıcılara birbirinden çeşitli avantajlar sunmaktadır.

WordPress sistemi daima güncel bir şekilde tutulduğu için sürekli gelişir haldeki bir teknoloji karşısında sistemin herhangi bir açığını bulmak neredeyse imkânsızdır. CMS sistemleri içerisinde hem dinamik hem de kullanımı oldukça kolay olması sebebiyle bu tür sistemlerin geneline baktığımız zaman en büyük pazara kendisi sahiptir. Pek çok yazılım firması bu sistem adına birbirinden özel eklentiler ve temalar sunmaktadır.

WordPress’te ihtiyaca uygun bir tema seçerken dikkat etmem gerekenler nelerdir?

Tema seçimi yapacağınız esnada ilk olarak kuracağınız internet sitesinin nasıl bir site olacağına karar vermek ve bu doğrultuda bir seçim yapmak büyük önem arz etmektedir; buna dikkat etmek ileride yaşayacağınız zaman kayıplarının da önüne geçecektir. İhtiyaçlarınız ne yöndeyse o doğrultuda bir tema seçimi yapmaya mutlaka dikkat edin. Eğer bir PHP ve CSS bilginiz varsa alacağınız tema üstünde de çok kolay bir şekilde değişikliğe gitmeniz mümkün olacaktır.

Satın almak istediğiniz temada dikkat etmeniz gereken noktalar ise aşağıda yer aldığı gibidir;

 • Tema ne sıklıkla güncellenme almaktadır?
 • Satışın ardından sizlere sağladığı destekler nelerdir?
 • Temanızın kurulumunun yapılmasının ardından bir ihtiyaç olması halinde maillerinize ne kadar süre içerisinde dönüş yapılıyor?
 • Maillerinize dönüş yapıldığı zaman verilen cevaplar sizleri tatmin ediyor mu? Yoksa sizi geçiştiriyorlar mı?

Bu yalnızca satın almış olduğunuz temayı ve satın almış olduğunuz şirketin tutumu ile alakalı bir durumdur. Her şirketin bu konular ile ilgili tutumları ve geri dönüş zamanları farklılık gösterebilmektedir. Bu farkı ancak birden fazla tema denediğinizde görebilme imkanına sahip olursunuz. Bu yüzden sizin için en uygun hizmeti ve temayı sunan şirketi bulmanız zaman alabilmektedir.

Ama bunun en iyi yanı bu süreç içerisinde pek çok temayı kullanmayı öğreniyor oluşunuz olacaktır. Bu konuda size bir ipucu vermek gerekirse; en fazla tercih edilen ve dünya çapında popüler olan temaların güncellemeleri oldukça fazla olsa bile sizlere satışın ardından destek için geri dönüş yapmaları çok zaman alabilmektedir. Çok fazla popüler olmayan temaların ise satış sonrası destek dönüşleri sizin için çok büyük avantajlar sağlayabilmektedir.

Son olarak; ihtiyacınız olan temayı belirlemenizin ardından internet üzerinde bu tema ve destek ile alakalı yapılan yorumları mutlaka gözden geçirin. Belirlemiş olduğunuz tema ile alakalı daha öncesinde herhangi bir sorun ile karşılaşmış bir kullanıcı mevcutsa, bu kullanıcının yapmış olduğu yorumu mutlaka dikkate alın.

WordPress site kurulumu

WordPress site kurmak istediğiniz zaman önünüzde iki yol vardır;

 • İlk olarak siteyi WordPress resmi internet site üzerinden indirebilir ve kendiniz yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • İkinci olarak ise kullanmakta olduğunuz Hosting şirketinin cPanelinden otomatik bir şekilde kurulum yapabilmektesiniz.

WordPress site kurulumunda bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken bazı noktalar ise;

 • WordPress sorunsuz çalışabilmesi adında kurulum yapmak istediğiniz sunucunun Linux tabanlı bir hizmet sunuyor olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra size sağlamakta olduğu veri tabanının MySQL desteği de bulunduruyor olması gerekir.
 • Windows tabanlı sunucularda WordPress kurulumu da genel olarak performans açısından pek tavsiye edilmemektedir.
 • WordPress ile web sitesi oluştururken hiçbir ücret ödemenize gerek yoktur ancak geliştirilmesi adına yapılmakta olan temalar ve eklentiler ücretlidir.
 • Kurmak istediğiniz eklentileri oldukça iyi bir şekilde araştırmaya dikkat edin. İhtiyaç duymadığınız bir eklentiyi yüklemeyin. Bu sitenizin daha yavaş bir şekilde çalışmasına da yol açar.
 • Eğer iyi bir site hızı talep ediyorsanız ihtiyacınız olan şey başarılı bir şekilde hizmet sunmakta olan bir Hosting firması ve elbette sunucuların ülkemizde yer alıyor olmasıdır. Bunların yanı sıra çok kaliteli bir tema, kullanılmakta olan resimlerin mutlaka optimize edilmiş olması, inline CSS ve JavaScript kodlarının yer almıyor olması, Cache eklentisi kullanıyor olmanız büyük bir önem arz etmektedir.