Windows’tan Uzak Masaüstü (RDP) Nasıl Bağlanılır? [Yeni Başlayanlar İçin Eğitim]

Bu eğitim sayesinde, tam bir başlangıç ​​kılavuzu ve uzak masaüstü protokolünü anlayarak windows üzerinden RDP‘ye nasıl bağlanacağınızı öğreneceksiniz.

Uzak masaüstü, bir Windows makinesinin (normal bir bilgisayar veya sunucu olsun) başka bir Windows makinesinden uzaktan kontrol edilmesini sağlayan bir Microsoft Windows uygulamasıdır. Bu, bir kullanıcının başka bir işletim sisteminin masaüstüne erişmesine izin veren çoğu işletim sisteminde bulunabilen ayrı bir program veya özelliktir. Bu eğitim sayesinde, çeşitli RDP uygulamalarına ve RDP’ye nasıl bağlanılacağına ulaşacaksınız.

Bu uygulama çoğunlukla internet üzerinden gerçekleşir ve kullanıcının ev/ofis rahatlığında uzaktaki bir sistemle etkileşime girmesine olanak tanır.

Uzak masaüstü bağlantıları, aşağıdakiler gibi bazı protokoller içerir:

  • Uzak Masaüstü Protokolü (RDP)
  • Sanal Ağ Bilgi İşlem (VNC)
  • NX teknolojisi ve Bağımsız Bilgi İşlem Mimarisi (ICA)

Windows XP/ Windows NT 4.0’dan bu yana herhangi bir Windows işletim sistemi ile önceden yüklenmiş olarak geldiğinden, herhangi bir kurulum adımı gerekmez.

RDP’ye nasıl bağlanılır? [Adım Adım Uzak Masaüstü Kılavuzu]

Uzak masaüstünü kullanmak için , onu her iki makinede de etkinleştirmeniz ve sürekli bir internet bağlantınızın olması gerekir, Burada RDP’ye nasıl bağlanacağınıza ilişkin eksiksiz bağlantı kılavuzuyla devam edeceksiniz.

Adım 1: başlangıç ​​çubuğunda arama yapın ve uzak masaüstü bağlantı uygulamasına tıklayın.

 

Adım 2: Bilgisayarın bilgisayar adını veya IP adresini girin.

 

Adım 3: İstenirse kullanıcı kimlik bilgilerini girin.

 

Tebrikler, Artık uzak masaüstü bağlantınıza bağlısınız!

Uzak Masaüstü Uygulamaları

  • Diğer Windows makinelerine herhangi bir mesafeden erişebilirsiniz.
  • Yazılım sorunları olan bir bilgisayarı uzaktan düzeltebilirsiniz.
  • Yönetim görevlerini uzaktan tamamlayabilirsiniz.
  • İşlem gücüne ve bunları yerel olarak çalıştırma kapasitesine sahip olmayabilecek görevlere katılabilirsiniz.
  • Veriler bulutta saklanabilir. Son kullanıcı cihazı arızalanırsa veya kaybolursa veya çalınırsa verileriniz güvende kalır.
  • Uygulamalar (veya masaüstleri) bir bulut platformunda teslim edildiğinden, yeni cihazlar için yapılandırma sürelerini azaltabilirsiniz.

RDP uygulamasına, arama çubuğuna Uzak Masaüstü Bağlantısı yazarak veya Çalıştır penceresini açıp Mstsc yazarak erişebilirsiniz . Bu durumda uygulama, diğer makineye bağlanmak için Uzak Masaüstü Protokolü’nü (RDP) kullanacaktır. Microsoft Windows varsayılan olarak 3389 numaralı bağlantı noktasını kullanır, ancak bu kayıt defteri bölümünden düzenlenebilmektedir. Umarız bu makale size yardımcı olmuştur.