Windows 10’da Görünmez Klasör Nasıl Oluşturulur?

Dosyalarınızı dijital bir biçimde gizlemek istiyorsanız Windows 10 masaüstünde klasörün basit bir şekilde gizlenebildiğini de bilmelisiniz. Dosyaları gizlemek için çeşitli yollar mevcuttur. Sizlere bu yollardan kolayı ile dosyalarınızı nasıl gizlemeniz gerektiğini anlatacağız.

Windows 10’da Klasör Gizleme İşlemi

Sizler Windows 10 klasör gizleme özelliğini gerçekleştirmek için görünmez bir isime sahip bir klasör oluşturmanız gerekmektedir.

Sizlere klasör gizleme işlemini adım adım anlatacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Başlamak için masaüstünde boş yere tıklayarak yeni seçeneğine tıklayınız ve ardından klasörü seçiniz.
  • Klasör yeniden adlandırma kadına ekrana yeni klasör vurgulanmış olarak gözükmektedir. Klasörü yeniden adlandıra tıklayarak sayısal tuş takımında bulunan 255 sayısını yazınız. Daha sonra yazarken alt tuşuna basılı tutun ve enter tuşuna basmanız yeterlidir.
  • Sayılar klavyenizin üst kısmındaki sayı tuşları ile değil sayısal tuş takımı ile yapmanız gereklidir. Bu sizlerin gizleme işleminde yapacağı en önemli adımlardan biridir.

Bu maddelere uyduğunuz taktirde sizler klasörü gizleme işlemini yapabilirsiniz. Daha kısa yolu ve keyifli bir yöntem olan bu dosya gizleme işlemi tamamen dosyaları bilgisayarınızın işlev bölümünden gizlemez. Bunu unutmayarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Dosya Gizleme İşlemi Güvenli Mi?

Bahsettiğimiz bu yöntem ile dosya gizleme işlemi yapılırken bilgisayarınız ile ilgilenen bir kişinin görme ihtimali bulunmaktadır. Bilgisayardan dolaşarak görme ihtimali ve aynı zamanda sistem araması ile de klasörün içeriği bulunabilir. Bu nedenle sizler eğer çok gizli dosyalarınızı gizlemek istiyorsanız başka yollar yardımı ile bu gizleme işlemini yapabilirsiniz. Ancak sadece dosyanın adı ve simgesini değiştirmek istiyorsanız size bahsettiğimiz yollardan yararlanabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Sizler eğer dosyanın da gizleme işlemini yapıyorsanız dosyanın bir kopyasını başka bir ada sahip olarak sistemli bulundurmanız gerekmektedir. Eğer silinemeyecek kadar önemli dosyalarınızı gizlemek istiyorsanız mutlaka kopyalarını bulundurmanız gerekir. Aynı zamanda bu işlemi yapılırken de ilk başta deneme amaçlı olarak bir boş dosyayı gizlemenizi tavsiye ederiz.

Gizlediğiniz Klasörü Yeniden Görünür Yapma

Sizler eğer gizlediğiniz klasörü yeniden görünür bir hale getirmek istiyorsanız klasörünüzü sağ tıklayarak özellikleri seçiniz. Özelleştir çekmesinin ardından simgeyi değiştir butonuna tıklayınız. Klasörü yeniden adlandır.

Bu yazımızda sizlere Windows 10 klasör gizleme işleminden detaylı bir biçimde bahsettik. Sizlerde bu yöntemlerden yararlanarak dosyalarınızı gizleyebilir ve gizlemek istemediğiniz tekrar eski haline getirmek istediğiniz dosyaları eski haline getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.