Windows 10 Pil Kullanımı Nasıl Görüntülenir?

Günümüz teknolojisiyle artık birçok şeyi evimizde, ofisimizde veya herhangi bir ortamda rahat bir şekilde bilgisayarlarımız sayesinde yapabiliyoruz. Kullandığımız bilgisayarların gün içinde ne kadar kullandığımıza, hangi uygulamaları kullandığımıza göre pil seviyelerinde azalmalar meydana gelir. Şimdi gün içinde bilgisayarınızın sizi zor durumda bırakmaması için pil kullanımıyla ilgili tavsiyelerimizi aktaracağız.

Windows 10’da Pil Durumunu Kontrol Etme

Öncelik olarak bilgisayarımızın Başlat kısmına tıklıyoruz. Daha sonra Ayarlar kısmından Sistem yazan yere tıklıyoruz. Sol tarafta Pil yazan yere geliyoruz. İşte artık aradığımız yerdeyiz. Buradan hangi uygulamanın piliniz ne düzeyde etkilediğini görebilirsiniz. Uzun yoldan uğraşmamayayım hemen görüntülemek isteyenler ise ekran çubuğunun sol alt tarafından pil simgesine tıklayarak hızlı bir biçimde az önce tarif ettiğimiz yere gelebilirler.

Pil Tasarrufu Nasıl Yapabilirim?

Pil ömrümüzü uzatmak için “Hangi Uygulamanın Pil Ömrünüzü Etkilediğini Görüntüleyin” kısmına tıklayarak arka planda çalışan, kullanmadığınız uygulamaların etkinliğini sınırlandırabilirsiniz.

Ayrıca ekran parlaklığını da ortamınızın ışık düzeyine göre arttırıp azaltabilirsiniz. Yukarıda tarif ettiğimiz kısımda birçok kombinasyon yapıp en iyi şekilde pil seviyenizi kontrol edebilirsiniz. İçeride piliniz için tetik mekanizması olan “Pilim Şu Seviyenin Altına Düşerse Pil Tasarrufu Modunu Aktif Et” diye yer alan bir ibareyle karşılaşmak Windows kullanıcılarını pil tasarrufu hususunda rahat ettiren unsurlardan bir tanesi. Bu uygulamayı kullanmak da pil tasarrufunu en aza indirgeyip sizleri gün içinde sorun yaşamadan işlerinizi kolayca halletme fırsatı sunan bir seçim olacaktır.

Bilgisayarlarımızın Bataryalarının Uzun Ömürlü Olması İçin Pil Kullanımı Ne Kadar Önemli?

Bilgisayarlarımızın belirli başlı çabuk eskiyen parçalarında biri de bataryalardır. Bilgisayarımızı yormadan kullanmak batarya sağlığı açısında önem taşımaktadır ve bu önemi öncelik olarak pil kullanımımıza vermeliyiz. Arka planda çalışan gereksiz uygulamalar hem bizim pilimizde götürecektir hem de uzun dönemde bataryayı ciddi anlamda etkileyecektir.

Pil kullanımımızda tasarruflu olacak şekilde kontrol etmeliyiz. Bu tasarrufu “pil ayarlar” kısmından halledebiliriz. Bir diğer koruma yolu ise cihazımız şarj konumunda iken çalıştırmamamız olacaktır. Burada yazan tavsiyeleri kullanarak sizlerde bilgisayarlarınızı pil ve batarya konusunda daha güçlü hale getirebilirsiniz.