Warez WordPress Temalarını Kullanmamanız İçin 6 Neden

WordPress veya Magento gibi içerik yönetim sistemleri (CMS’ler) üzerine kurulmuş web siteleri, kullanıcıların bir tema veya şablon yüklemesini gerektirir. Temalar sitenizin görünümünü belirler ve son kullanıcıların sitenizdeki içeriği nasıl gözlemlediğini etkiler. Ve tabii ki, her web sitesi sahibi, hizmetlerin verimli bir şekilde pazarlanması için çekici bir temaya sahip olmak ister.

Premium temalar pahalıdır ve ücretsiz temalar o kadar verimli ve çekici değildir. Bu nedenle, birçok kullanıcı warez temayı tercih eder. Warez temalar, aslında internette daha düşük bir fiyata veya ücretsiz olarak hacklenen ve yasa dışı olarak satılan orijinal bir premium temanın korsan kopyalarıdır.

WordPress siteleri için her gün on binden fazla nulled tema indiriliyor. Ücretsiz olarak premium WordPress temaları edinebilirsiniz, ancak bilmediğiniz şey, warez hale getirilmiş temaların web sitenizi etkileyen büyük bir maliyetle gelmesidir. Warez temalar, web sitenizin bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilmesinin nedenlerinden biridir.

Aşağıda, WordPress siteniz için warez temaları kullanmamanın temel nedenlerinden bazıları verilmiştir.

Web Sitesi Güvenliği ve Gizlilik

Warez temaların sağlayıcıları, kötü niyetli kodlama kullanarak orijinal premium temayı hackliyor. Bu temaların arkaplan da çalışan kodları vardır ve, bilgisayar korsanları web sitesine bulaşmak için bu arkaplan kodlarını kullanarak girebilirler.

Aslında, bazı nulled tema sağlayıcıları, web sitenizi bilginiz olmadan sitelerine geri bağlantı almak için kullanabilmeleri için kasıtlı olarak arka plana kod eklerler. Ayrıca sitenizi spam bağlantılarına yönlendirebilir, sitenize reklam gönderebilir ve fidye talep etmek için sitenizi tamamen hackleyebilirler.

Ziyaretçilerinizin sitenize gönderdiği gizli bilgilerin gizliliği için SSL kurarken, warez temalar için SSL güvenliğini hiçbir işe yaramayabilir. Kötü amaçlı kod, bilgisayar korsanlarının, kişiler, kullanıcı adları, şifreler, e-posta adresleri vb. Dahil olmak üzere kullanıcılarınızın özel bilgilerini çalmasına izin verebilir.

Bu nedenle, WordPress sitenizin güvenliği ve gizliliği için çok riskli olan warez WordPress temalarını kullanmaktan kaçınmalısınız.

Warez Tema Kullanmak Suçtur

Warez temalar, herhangi bir lisans veya telif hakkı ile gelmeyen çalınmış premium temalardır. Warez temaların sağlayıcıları, telif hakkıyla korunan kaynakları ücretsiz hale getirmek veya daha düşük maliyetlerle sunmak için kaldırır.

Warez temaların kullanımı, orijinal geliştiricileri size karşı bir şikayette bulunursa sizi yasal işlemlere yönlendirebilir. Bu tür senaryolarda avukatlara çok büyük meblağlar ödemeniz gerekebilir.

Site sahipleri, özellikle yeni bir blog başlattıklarında veya siteye fazla yatırım yapmak istemediklerinde bu tür temaları yükleme hatasına düşerler.

Tema Oluşturuculardan Destek Yok

Bilgisayarlar ve web siteleriyle ilgili hizmetleri satın aldığınızda, hizmet sağlayıcılardan destek ve hizmetler sizin için bir zorunluluktur. Ancak warez temaları satın alırsanız, kimse sorumlu değildir. Dolayısıyla, temayla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda destek sağlayacak kimse yok. Deneyimli bir WordPress kullanıcısı olsanız bile, WordPress temalarının doğru kullanımı için destek ve belgelere ihtiyaç vardır.

Temaların yapımcıları ayrıntılı belgeler oluşturur ve kullanıcılarının işlerini kolayca yapabilmeleri için destek sağlar.

Warez Temalar SEO’yu Olumsuz Yönde Etkiler

Google ve Bing gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışırken, warez temalar sitenizin SEO’sunu büyük ölçüde etkiler. Yukarıda belirtildiği gibi, warez temalar, sitenizde kümelenmiş bir ortam oluşturan spam bağlantıları ve kötü amaçlı kod içerir. Saldırganlar, spam bağlantılarını kullanarak ziyaretçilerinizi kendilerine zarar verebilecek başka web sitelerine yönlendirebilir. Böylece kullanıcılar sitenizden ayrılmaya başlayacaktır.

Ayrıca, spam içerikli bağlantılar ve kümelenmiş ortam, sitenin okunabilirliğini azaltarak kötü kullanıcı deneyimine neden olur. Google, kötü amaçlı içerik barındıran web sitelerini arama motoru sıralamasında daha geri planda tutar. Sitenizin sıralamasını iyileştirmek için yüzlerce SEO çalışması kullanıyor olabilirsiniz, ancak kullandığınız warez temadaki zararlı kod parçacıkları yüzünden yaptığınız tüm işlemler boşa gidecektir.

Güncelleme Alamazsınız

WordPress, platformun güvenliğini artırmak, hataları düzeltmek, performansı artırmak ve yeni özellikler eklemek için düzenli olarak yeni sürümler yayınlar. Ancak warez WordPress temalarını kullanırsanız, WordPress sürümünü güncelleyemezsiniz. Bu, saldırganların güncel olmayan sürümlerdeki güvenlik açığından haberdar olması nedeniyle web sitesi korsanlığına neden olabilecek başka bir büyük sorundur.

Ayrıca, WordPress’i güncellemeden gelişmiş performans elde edemezsiniz. Aslında daha fazla trafik çekmenize veya daha fazla para kazanmanıza yardımcı olabilecek WordPress’teki yeni özellikler hakkında fikir sahibi olamazsınız.

Yenilikçi Geliştiricilerin Cesaretini Kırmak

Premium WordPress temaları, bir tema geliştiricisinin sıkı çalışması, yeteneği, kodlama ve tasarım becerilerinin sonucudur. Bu kadar çekici temalar tasarlamak için zaman ve para harcıyorlar. Ayrıca bir web sitesine sahip olmaları, dokümantasyon oluşturmaları, kullanıcıları desteklemek için insanları atamaları ve başarılı bir tema için çok daha fazlasını yapmaları gerekir.

Ancak bu temanın korsan kopyasını kullandığınızda, tema için harcadıkları zaman, sıkı çalışma ve para için hiçbir şey elde etmezler. Bu tür yenilikçi geliştiricileri böylesine güzel temalar oluşturmaktan caydırabilir.