Virüs Nedir? En Kötü 5 Bilgisayar Virüsü

Bilgisayarlarımıza veri girişi ile bulaşan, bilgisayarın sistemine, içeriğindeki uygulamalara zarar veren, sistemlerin olağan dışı çalışmasına sebep olan bilgisayar programlarıdır.

Bu programların birçok çalışma şekli vardır.

 • Bilgisayar hafızasını gereksiz bir şekilde doldurarak meşgul eder ve sizin bir şey yüklemenizi ve kaynaklara erişiminizi engeller.
 • Ekranınıza bildirimler ve can sıkıcı mesajlar yollayarak işlerinizi yapmanızı zorlaştırır.
 • Kullandığınız bilgisayar programlarına zarar verir ve bozar, kullanılamaz hale getirir.
 • Yüklediklerinizi, önemli dosya ve verilerinizi silebilir.
 • Kişisel ve önemli bilgilerinizi çalabilir.
 • Dosyalarınızın içeriğini değiştirebilir/bozabilir

Bir virüsün aktif hale gelebilmesi için kullanıcının bilgisayara gönderilen ya da girdiği virüslü sitedeki bir linke tıklaması, dosya indirmesi, bir şekilde etkileşim kurması gerekir. Ayrıca virüsler çoğalma özelliğine sahiptir, bir bilgisayara bulaştığı zaman kendini kopyalayabilir, başka verilerinize de erişebilir.

 • Disket
 • CD
 • Flash Bellek
 • Harici Disk
 • Hafıza Kartı

Gibi yerlerden gelen verilerle kolayca bilgisayarınıza ulaşabilir. Günümüzde ise sosyal medyanın aktif kullanımı nedeniyle her an her yere veri yollanabilmekte ve virüsün bilgisayarlara ulaşabilmesi çok daha kolay bir hale gelmektedir. O yüzden bilgisayarımıza gelen dosyaların içeriğinden emin olmadan indirmemeliyiz.

Popüler Virüsler Nelerdir?

Trojen Horse (Truva Atı) : Görünümü sebebiyle zararsız gibi görünen bir program sanabilirsiniz ancak çalıştırdığınızda verilerinizi bozabilir, silebilir. Çalıştırıldığı takdirde arka planda bekler ve uygun zamanda aktifleşip dosyalarınıza zarar verir. Her daim dosyalarınızın dışarı sızması için açık bir kapı bırakır bu nedenle tehlikeli bir virüstür.

Keylogger : Klavye hareketlerinizi kaydeder ve kontrol eder. Özel kişisel bilgilerinizi çalabilen zararlı ve tehlikeli bir programdır.

Makro Virüsleri : Bazı bilgisayar programlarının yanında o programları kullanmaya yardımcı olan, yardımcı programlama dilleri vardır. Bunları kullanarak yaptığımız işleri daha kolay ve daha kısa sürede yapabiliriz. Programların bu özelliğini kullanarak yazılan virüs programlarına makro virüsler denir. Hazırladığınız dokümana yerleşir ve dokümanı her açtığınızda aktifleşir ve verilerinizi bozabilir.

Solucan (Worm) Virüsleri : Solucanın da özelliği kendini bir virüs gibi bilgisayarda kopyalamak ve çoğaltmaktır fakat solucan bunu otomatik şekilde yapar. Sisteme bir kez bulaştığında kendi kendine ilerleyebilir. En tehlikeli özelliği kendini sınırsız şekilde çoğaltabilmesidir. E-posta hesabınıza bulaşarak oradan kişilerinize kadar çoğalabilir ve onların bilgisayarını da ele geçirebilir.

Zombie (Yaşayan Ölü) : Bulaştığı bilgisayarlarda ölü gibi yaşayan virüslerdir. Bot olarak bilinen zombielerde, zombie ordusu oluşturabilmek için birden çok bilgisayardan yararlanılır. Fark edilmesinin diğer virüslere göre zor olması nedeniyle tehlikelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.