Telefonun Pil Ömrü Nasıl Artırılır?

Modern dünyada akıllı telefonları kullanmadan yaşamak neredeyse imkansızdır. Akıllı telefonlar günümüzde hepimizin birer organı haline gelmiştir. Artık çoğu kişi ev telefonlarını kullanmayı bıraktı ve kullanım sırası da biraz bakıma ihtiyaç duyan lityum pillerle gelen cep telefonlarına geçmiştir. Günümüzün en büyük şikayetlerinden birisi ise bu cep telefonlarının şarjının aktif kullanımda 1 gün bile yetememesidir. Çoğumuzun istediği tek şey var, sınırsız veya çok uzun süre giden şarj. Bu yazımızda size cep telefonunuzun pil ömrünü uzatmanın yollarından bahsedeceğiz. Bu maddeleri uygulayarak telefonlarınızı gün içerisinde biraz daha fazla kullanabilirsiniz.

Telefon Boştayken Kapatın

Telefonunuzu kapatmak pil gücünden tasarruf etmenin en etkili yollarından birisidir. Çünkü bu, enerji tasarrufu yapmanızı ve telefonunuzu şarj etmeyi sağlamaktadır. Telefonunuzu kullanmadığınız boş zamanlarda veya geceleri telefona cevap veremeyecekseniz telefonunuzu kapatın. Bu şekilde enerjiden tasarruf edebilir ve telefonu kullanmak istediğiniz zaman daha fazla süre boyunca kullanabilirsiniz. Telefonunuz boştayken boşuna şarj üretmesi yerine telefonunuzu kapatarak bunu engellemelisiniz.

Telefonu Uçak Moduna Alın

Telefonunuza ihtiyacınızın olmadığı zamanlarda telefonunuzdan uçak modunu açın. Bu şekilde telefonunuz sinyal aramayı duraklatacak ve içindeki şarjı boşuna israf etmeyecek. Sinyalin olmadığı veya zayıf olduğu bir bölgede olduğunuzda telefonunuz çok fazla enerji harcayarak bir şebeke arayacaktır. Bunun en iyi örneği uçaktayken telefonunuzu kapatmayı unutmanızdır. Telefon pilinin ömrünü uzatmanın en iyi yollarından birisi güvenilir sinyal alımı bölgesinde olmaktır. Bulunduğunuz yerde sinyal kalitesi zayıfsa, telefonunuzu mutlaka uçak moduna almalısınız.

Gerekmedikçe Wi-Fi, GPS ve Bluetooth Kullanmayın

Arama yapmanız gerekiyor lakin interneti kullanmanız gerekmiyorsa Wifi’yı kapatmak telefonunuz için iyi olacaktır. Kullanıcılar genellikle Wifi’ı kullandıktan sonra bile kapatmayı unuturlar. Aynı şey, GPS ve bluetooth için de geçerlidir.

Telefon Şarjınızın Hepsini Bitirmeyin

Akıllı telefonlar, sık sık şarj etmek için tasarlanmış yeni bir pil tipiyle donatılmıştır. Bu sebepten dolayı telefonunuzun şarjını tamamen bitirmemeye çalışmalısınız. Tüm bu olaylar, cihazınızın pilini koruyacak ve şarjınızın çok daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. Bataryanız minimumda olduğu zamanlarda telefonunuzu kapanana kadar kullanmak yerine hemen şarja takmanız gerekmektedir.

Titreşimi Kapatın

Akıllı telefonların tüm işlevlerini en üst düzeyde kullanmayı seviyoruz. Örneğin bir çağrı sırasında melodinin yanında telefonunuz da titreşir. Eğer telefonunuzun şarjını korumak istiyorsanız titreşimi ve sesi tamamen kapatmayı deneyebilirsiniz.

İhtiyaç Duyulmayan Özellikleri Pasifleştirin

Akıllı telefonunuzdaki arka planda çalışan tüm gereksiz uygulamaları kapatmalısınız. Bunun yerine yalnızca en gerekli olan uygulamaları aktif tutabilirsiniz. Ayrıca e-posta ve sosyal medya uygulamalarından gelen bildirimleri de kapatarak güç tüketimini azaltabilirsiniz. Bu sayede telefonunuzun bataryası daha uzun süre dayanabilir.

Animasyonu Kapatın

Telefonunuzun bataryasının çok hızlı tükendiğini düşünüyorsanız, akıllı telefonunuzdaki animasyonlu ana ekran koruyucularından vazgeçmelisiniz. Animasyonlu ekran koruyucular telefonunuzdaki pili çok hızlı şekilde boşaltabilir. Mümkün olduğu kadar ana ekranınıza koyu temalar seçmeye çalışın.

Konuşma Sürenizi Kısaltın

Pilinizin gerçekten de daha uzun süre boyunca dayanmasını istiyorsanız telefon görüşmelerinizi kısa tutmaya çalışmalısınız. Pil derdinden muzdarip kişiler daha az telefon görüşmesi yaparak güç tüketimini azaltabilir. Bu şekilde telefonunuzu olması gerekenden daha uzun süre kullanabilirsiniz.