Office Dosyaları Nasıl Şifrelenir?

Office programları, bilgisayar kullanıcıları tarafından en çok kullanılan programlar arasındadır. MSO programları ” Word, Excel, PowerPoint, OneNote, OneDrive, Outlook, Microsoft Teams, Paint ” şeklinde sayılabilir. Bu uygulamaların hepsi farklı amaçlarla çalışır ve kullanıcıların birçok isteğini sorunsuz şekilde karşılar.

Bu programlar sayesinde veriler toplanıp düzenlenebilir, çeşitli sunumlar hazırlanabilir ya da grafik ve tablolar oluşturulabilir. Dolayısıyla bu programlar sayesinde oluşturulan dosyalar oldukça önemlidir. Kaybolması veya izinsiz paylaşılması büyük hasarlara neden olabilir.

Office Dosyalarının Şifrelenmesi

Tüm işleri kolaylaştıran ve önemli bilgiler içerebilen bu dosyaların şifrelenmesi oldukça kolaydır. Şifreleme için yazılımlar ve basit yöntemler vardır. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Dosyaların özel bir şifreleme anahtarı kullanılarak şifrelenmesi
 • Dosyaların Microsoft Office kullanılarak şifrelenmesi
 • Şifreli dosya hizmeti şifreleme anahtarının yenilenmesi

Özel Bir Şifreleme Aracı Kullanılması

Windows‘ un kendi şifreleme aracı vardır. Ancak bazı kullanıcılar, bu şifreleme aracının yetersiz olduğunu düşünebilir. Bu kullanıcıların isteğini karşılamak içinse üçüncü kişiler tarafından hazırlanmış şifreleme yazılımları sunulabilir.

Üçüncü taraf şifreleme yazılımlarının tamamına yakını ücretlidir. Sizin için en uygun olanı seçmeniz için bu yazılımların ücretsiz deneme sürümleri hazırlanmıştır. Yazılımları satın almadan önce deneme sürümünü kullanmanız önerilir. Herhangi bir ücret ödemek istemiyorsanız ücretsiz olan şifreleme araçlarının özelliklerini inceleyerek size en uygun olanı seçebilirsiniz.

Microsoft Office Kullanılarak Şifreleme

Dosyaların güvende tutulması için Office programı kendi şifreleme aracına sahiptir. Dosyaları şifreleme için kullanılan en yaygın yöntemlerden birisi bu şifreleme aracıdır. Office şifreleme aracı kullanılarak dosyaları şifrelemek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Şifrelemek istediğiniz dosyayı açın.
 • Dosya sekmesine gidin ve ” Belgeyi koru ” ya tıklayın.
 • Parola ile şifreyi seçin.
 • Şifreyi girip ” Enter ” tuşuna basın.

Şifreli Dosya Hizmeti Şifreleme Anahtarının Yenilenmesi

Windows dosya veya klasörlerin şifrelenmesi için yerleşik bir şifreleme aracına sahiptir. Bu şifreleme aracının ismi EPS ( Şifrelenmiş Dosya Hizmeti) dir. BU aracı kullanmak oldukça basittir. Şu adımları izleyerek dosyalarınızı şifreleyebilirsiniz:

 • Şifrelemek istediğiniz üzerine sağ tıklayarak özelliklere girin.
 • Açılan sekmede ” Gelişmiş ” e tıklayın.
 • ” Şifrelemek niteliklerini sıkıştır ” a ve ” Veri güvenliği için şifreleme içeriği” ne tıklayın.
 • ” Tamam ” a tıklayın.

Bu işlemlerden sonra dosyanız şifrelenir ve şifrelenen dosya yeşil renkte görülecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.