Mbps Nedir? MB İle Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kısa bir zaman öncesine kadar bilişim uzmanlarının ve bilgisayar mühendislerinin bildiği terimler şimdi herkes tarafından bilinmektedir. Bunun en büyük sebebi internetin yaygınlaşması ve teknolojik gelişmelerdir. Günlük yaşamın bir parçası haline gelen internet beraberinde çeşitli terimleri de insan hayatına sokmuştur. MBPS (mega bits per second) ve MB (megabayt) gibi terimler bunlardan bazılarıdır. Herkesin aşina olduğu bu terimler genelde karıştırılabiliyor. Benzer terimler ve benzer anlamlara sahip olsalar da aslında farklı terimlerdir.

Mbps Nedir?

Kısa adı Mbps olan mega bits per second, internet bağlantısında ağın saniyede aktardığı veri miktarını ve bant genişliğini ifade eder. Veri miktarının hesaplamasında bit kullanılır. 1 Mbps 1 milyon bit olarak hesaplanır. Yani internet aktarım hızı 1 Mbps olan bir ağ saniyede 1 milyon veri aktarmış olur.

Mbps’nin yanı sıra Kbps ve Gbps de internet hızını ifade eden terimlerdir. Kbps saniyede 1000 bit, Gbps ise saniyede 1 milyar bit veri aktarımına eşittir.

MB Nedir?

Elektronik ortamdaki dosya, klasör veya programın boyutuna, kapladığı alana MB (megabayt) denir. Hesaplaması genellikle ondalık değer üzerinden hesaplanır. Hesaplama aşağıdaki gibi yapılmaktadır. Ortalama 1 bayt 8 bite eşittir.

  • 1 KB (kilobayt) bin bayta eşittir.
  • 1 MB (megabayt) 1 milyon bayta eşittir.
  • 1 GB (cigabayt) 1 milyar bayta eşittir.
  • 1 TB (terabayt) 1 trilyon bayta eşittir.

Petabayt, eksabayt gibi astronomik ölçü birimleri de bulunmaktadır. Fakat günümüzde daha çok megabayt, cigabayt ve terabayt kullanılır.

Mbps ve MB Arasındaki Farklar

MB, indirilmek istenilen veya bilgisayarda bulunan dosya veya programın boyutunu ifade ederken Mbps, bilgisayarın bağlı olduğu ağın hızını ifade eder. Karıştırılmaları ve birbirleri yerine kullanılmamaları gerekir. Çünkü 1 bayt 1 bite eşit değildir. Dosya boyutunu ifade eden MB değerleri tüm bilgisayarlarda sabit iken Mbps farklı bilgisayarlarda farklılıklar gösterebilmektedir. Ağın genişliği ve hızı zaman içerisinde de değişiklik gösterebilir.

Mbps ve MB Terimlerini Bilmenin Önemi

Mbps terimi internet hızını ifade ettiği için indirilecek dosyanın indirme hızını hesaplama konusunda yardımcı olacaktır. MB ise indirilecek dosyanın boyutuna göre indirme hesabı yapmayı kolaylaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.