LED ve LCD Arasındaki Farklar Nelerdir?

Genel olarak televizyonlar veya monitörler için kullanılan, panel türleri LED ve LCD olarak sınıflandırılmaktadır. Söz konusu bu iki panel türleri arasındaki fark ışığın görüntülenme sisteminden kaynaklanmaktadır.

LCD Panel Nedir?

LCD Panel, Likid Kristal Ekran diye adlandırılan, aydınlatmanın sıvı kristal molekülleri ile sağlandığı bir panel türüdür. LCD panellerde kullanılan sıvı kristal molekülleri, elektrik akımının etkisiyle ışık geçirgenliği bakımından iletken veya yalıtkan olabilmektedirler. Mekanizmalarda (TV, monitör) bulunan mevcut ışık kaynağının LCD panellerdeki kristal molekülleri aydınlatması yoluyla görüntü oluşmaktadır. LCD paneller, renk üretebilen her bir pikselin içerisindeki kırmızı, yeşil, mavi renklerde bir çok alt piksellere sahiptir. Ekran içerisindeki transistörler aracılığıyla, ışık farklı yönlerde, farklı filtrelerden geçebilmektedir.

LED Panel Nedir?

LED paneller ise, aydınlatmanın LED sistemi ile sağlandığı bir çeşit LCD paneldir. Yani aslında LED paneller, LCD panellerin diğer bir çeşididir. LED panellerde kullanılan aydınlatma sistemi, genellikle LCD panellere nazaran daha verimli ve uzun ömürlü olmaktadır. LED panellerdeki aydınlatma sistemindeki verimlilik, aydınlatmada kullanılan LED’lerin ışığı daha iyi bir şekilde kontrol edebilmelerinden kaynaklanmaktadır.

LED ve LCD Panel Arasındaki Farklar

Yukarıda anlatılanlara istinaden esas farklılık panellerin arka planlarındaki aydınlatma sisteminden kaynaklanmaktadır. LED panellerde aydınlatma sistemi LED’ler ile sağlanmaktadır. Kullanılan ekranlar sıvı kristal ekranlardır. LCD panellerde ise yine sıvı kristal ekranlar kullanılmakta ancak aydınlatma ise floresan lambalarla sağlandığı, klasik aydınlatma sistemleri ile aydınlatma gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca LCD paneller görüş açısını sınırlandırmakta olup, bu tarz LCD ekranlara direkt olarak dikey açıdan bakmak gerekmektedir. Daha geniş bir ifadeyle tanımlayacak olursak, LCD ekrana sahip cihazlara aşağıdan veya yukarıdan bakıldığında renklerin tamamen tersine dönmekte, görüntü kaybolmaktadır. Buna rağmen LED ekrana sahip cihazlarda ise, görüş açısı sınırlandırması çok daha geniş olup, ekrana hangi açıdan bakarsanız bakın renkler kalitesini ve belirginliğini korumaktadır.

Sonuç olarak, LED ve LCD paneller arasında çok yüksek bir fiyat farkı olmamaktadır. Bütçeniz yeterli olduğu taktirde LED panelleri seçmeniz daha doğru olacaktır. Aralarında pek fazla farklılık olmamasına rağmen, LED panellerde kullanılan aydınlatma teknolojisinin LCD panellere göre daha iyi olduğunu söylemek mümkündür.