iPhone’da Kayıtlı Parolalar Nasıl Bulunur?

Pek çok web sitesi veya uygulama kullanmamızın etkisiyle kaydettiğimiz parolaları çok sık unutur veya hatırlamakta güçlük çekeriz. Apple özellikle son yıllarda geliştirdiği özellikler sayesinde kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor ve bu duruma da bir yöntem geliştirdi.

Bu geliştirmiş olduğu özellik ise “Parolaları Kaydetmek“. Bu özellik sayesinde safariden ya da bir uygulama üzerinden girdiğiniz parolayı kaydettiğinizde bir sonraki girişinizde parolayı hatırlayamazsanız rahatlıkla giriş yapabiliyorsunuz. İstediğiniz zaman kaydettiğiniz parolaları değiştirebilir veya silebilirsiniz.

Kaydettiğimiz Parolaları Nerden Görürüz?

Kaydetmiş olduğumuz parolaları görmek için iki seçeneğimiz var. Bu seçenekler şunlardır; “Ayarlar” kısmını kullanmak veya “Siri“yi kullanarak kaydedilmiş parolaları görebiliriz.

Kaydedilmiş Parolaları “Ayarlar”da Görmek

Kaydettiğiniz parolaları görmek için uygulamanız gereken adımlar şunlardır; “Ayarlar” seçeneğine dokunmalısınız, ardından “Parolalar” seçeneğini seçmelisiniz. Bu seçeneğe dokunduktan sonra Face ID veya Touch ID’yi kullanabilirsiniz ya da parolanızı girebilirsiniz. Parolanızı görmek istediğiniz web sitesini seçmelisiniz. Kaydettiğiniz bir parolayı silmek isterseniz “Parolayı Sil” seçeneğine dokunmalısınız. Eğer kayıtlı parolanızı değiştirmek isterseniz “Düzenle” seçeneğine dokunmalısınız.

Eğer IOS 13 Veya Önceki Sürümlere Sahipseniz

Eğer kullandığınız IOS sürümü 13 veya önceki sürümlerden biriyse şu yolu izleyiniz; “Ayarlar” seçeneğine dokunmalısınız, ardından “Parolalar ve Hesaplar” seçeneğini seçmelisiniz. Daha sonra “Uygulama ve Web” seçeneğine dokunmalısınız. Bu seçeneğe dokunduğunuzda istenen Face ID veya Touch ID’yi kullanabilirsiniz ya da parolanızı girebilirsiniz

Ardından parolasını görmek istediğiniz web siteyi seçiniz. Eğer kaydettiğiniz bir parolayı silmek isterseniz “Parolayı Sil” seçeneğine dokunmalısınız. Kaydettiğiniz parolayı değiştirmek isterseniz “Düzenle” seçeneğine dokunmalısınız.

“Siri”yi Kullanarak Kaydedilmiş Parolaları Görüntülemek

Kaydettiğiniz parolaları görüntülemek için Siri’yi kullanmak en hızlı ve kolay yöntemdir. Siri’yi kullanarak kaydettiğiniz parolaları görüntülemek için; “Hey Siri” komutunu kullanarak Siri’yi açmalısınız. Daha sonra “kaydedilmiş parolalarımı göster” komutunu vermelisiniz.

Bu komutu verdiğinizde Siri sizi direk “Parolalar” sayfasına yönlendirecek. Dilerseniz belirli bir uygulama veya web sitesinin ismini söyleyerek de kaydettiğiniz parolaya erişebilirsiniz. Bunun için “Hey Siri” komutunu verdikten sonra erişmek istediğiniz uygulamanın veya web sitesinin ismini söyleyerek parolayı sormanız yeterli. Örneğin; “Twitter parolam ne?