İphone Durum Çubuğu Simgeleri Ne Anlama Geliyor?

İphone kullanıcılarının sıklıkla merak ettikleri konulardan biri de durum çubuğu simgeleridir. Denetim merkezinde de bulunabilen bu simgelerin çeşitli anlamları bulunuyor. Bu simgeler, telefonu daha rahat ve kullanım açısından avantaj sağlaması için bulunuyor.

Operatör İle İlgili Simgeler

Kullandığınız operatör ile ilgili olarak değişen durum simgesi sembolleri genellikle hücresel veri ve çekim hızı ile alakalı olarak değişebiliyor. Kısa çubuklardan uzayan çubuğa doğru bir sembol gördüyseniz bu, hücresel verinizin sinyal gücünü ifade ediyor. Hücresel verinizin sinyali olmaması durumunda ise ”Servis Yok” şeklinde bir yazı çıkıyor.

Aynı zamanda kısa çubuklardan uzayan çubuğa doğru gidilen sembolün altında ünlem işareti gibi şekiller var ise bu da çift hücresel veri anlamına geliyor. Uçakta yolculuk yaparken ya da bilinçli olarak telefonu uçak moduna aldığınızda ise durum çubuğunda uçak simgesini görüyorsunuz. Durum çubuğunda uçak simgesi bulunan telefon ile görüşme yapamaz, arama alamazsınız. Iphone durum çubuğunda bulunan 3G, 4G, 5G gibi simgeler ise internet ağınızı temsil ediyor.

Wifi ve Kişisel Erişim Noktası İle İlgili Simgeler

İphone durum simgesi çubuğunda yazan ”Wİ-Fİ’‘ herhangi bir hücresel ağ arıyorken gözükür. Kısa yaydan büyüyen yaylara doğru oluşan bir simge var ise bu, telefonunuzun herhangi bir wifi ağına bağlı olduğunu gösterir. Kişisel erişim noktası simgesi ise iç içe geçmiş oval halkalar şeklinde gösterilir. Kişisel erişim noktası kullanımları ise mavi, kırmızı ve yeşil olarak simgeleniyor.

Kamera ve Mikrofon İle İlgili Simgeler

İphone durum simgesi çubuğunda yer alan yeşil içi dolu daire, kameranın kullanımda olduğu bilgisini veriyor. İçi dolu sarı daire ise mikrofonun kullanımda olduğu bilgisini veriyor.

Diğer Simgeler

İphone durum simgesi çubuğunda bir kilit işareti bulunuyor ise bu, telefonun kitli olduğunun bir göstergesidir. Hilal şeklinde bir ay işareti var ise bu da ”Rahatsız Etme” modunun açık olduğunu bildiriyor. Sağ çapraz yukarı dönük ok işareti, konum servisinin açık olduğunu, çalar saat simgesi ise alarmın oluşturulduğu bilgisini veriyor. Batarya işareti ise telefonun şarjının ne durumda olduğunu gösteriyor.