IP Adresi Nedir Nasıl Çalışır?

IP adresi, İnternet Protokol Adresi’nin kısa bir biçimidir ve İnternet’i kullanan her makinenin İnternet’te IP adresi olarak bilinen kendi benzersiz kimliği vardır. IP adresi, noktalarla ayrılmış bir sayı dizisinden oluşur, “192.158. 1.38”: Bu IP adresinin örneklerinden biridir, farklı numaralara sahip olacaksınız, ancak çoğunlukla aynı görünecek.

Burada IP adresinin tanımını ve ne olduğunu öğrendik, ancak bir IP adresinin İnternetteki kimliğiniz nasıl olduğunu ve bir IP adresine sahip olmanın neden gerekli olduğunu gerçekten anlamak istiyorsanız? O zaman bu blog yazısını okumanız gerekiyor, daha sonra tüm bilgilere sahip olacaksınız.

IPv4 ve IPv6 Protokolleri Nelerdir?

Bir IP adresinin nasıl çalıştığına dair temel bir fikre sahip olduğunuzda ve sizi dünya çapında ağa bağlamanızı sağladığında, size IP adresinin önemini göstermek çok daha kolay olacaktır. IP adresinin IPv4 ve IPv6 olmak üzere iki farklı standardı vardır. IPV4, genel kullanıma sunulan ilk IP adresiydi. Şu anda İnternet, IPv6’dan daha fazla IPV4 adresine sahip, ancak önümüzdeki yıllarda IPv6, şüphesiz IPv4’ü geçecek. Ancak, insanların cihazlarını İnternet’e bağlamasını sağlamak için dünyanın en yaygın olarak kullanılan IP’si olan IPv4’ü göz ardı edemeyiz.

IPv4’ün 32 bit adresi vardır ve bu nedenle 4 milyar adres sınırına sahiptir. 4 milyar çok görünebilir, ancak gerçekte bu adreslerin tümü tükendi. Bu yüzden ilk etapta IPv6 tanıtıldı. Öte yandan, en son IP teknolojisi IPv6, dört onaltılık basamaktan oluşan sekiz blok kullanır. IPv6’da bulunan adreslerin sayısını IPv4 ile karşılaştırırsanız, bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Teoride ve tamamen teoride IPv6, 340 undesilyon IP adresi sağlayabilir. Artık herkes için yeterli miktarda IP adresi olduğunu biliyorsunuz, hadi bir IP adresinin nasıl çalıştığını öğrenelim. 

IP adresi iki bölümden oluşur: birincisi İnternet üzerindeki belirli bir ağın tanımlayıcısı ve ikincisi ağda bulunan belirli bir cihazın tanımlayıcısıdır. Paketler sunucuda hareket ederken gönderenin adresini bulmaya gelince, sunucu sadece IP adresinin ağ kısmı olan ilk kısma bakar. 

Genellikle ağınızda sorun gidermeye çalışıyorsanız, IP adresi ayarlarınızı değiştirmeniz gerekir. Sonuç olarak, bir internet kullanıcısı bir IP adresinin nasıl çalıştığını bilmelidir. IP adresi tarafından gerçekleştirilen tüm görevler perde arkasında gerçekleşir ve işleme şuna benzer:

  • Adım – 1: İnternete bağlanırken, makineniz önce İnternete bağlı bir ağa bağlanır. Ağ, kimlik bilgilerinizi doğrular ve ardından İnternet’e erişmenize izin verir. 
  • Adım – 2: İnterneti evde kullanırken, bağlı olduğunuz ağ İnternet Servis Sağlayıcınız (İSS) tarafından sağlanır. İş yerinde, şirketinizin ağı olacak. 
  • Adım – 3: ISP şirketi IP adresinizi atayacaktır. 
  • Adım – 4: Tüm faaliyetleriniz ISP üzerinden geçer ve gelen ve giden tüm veriler IP adresi üzerinden size yönlendirilir. Size internet bağlantısını sağlayan ISP olduğundan, size IP adresini atamak onların sorumluluğundadır. 
  • Adım – 5: Ancak isterseniz IP adresiniz değiştirilebilir; ISP’niz ile iletişime geçebilir ve manuel olarak değiştirmelerini isteyebilirsiniz. 
  • Adım – 6: Öte yandan bir kafeden internete girdiğinizde ev IP adresiniz cihazınıza yapışmaz. Çünkü kafenin ISP hizmetine verdiğiniz IP adresini kullanacaksınız. 

Yukarıdaki adımlar bize bir IP adresinin nasıl atandığını ve size internet hizmetini sağlamak için çalıştığını gösterdi. Ancak öğrendiğimiz bir şey daha var, coğrafi konumlarına bağlı olduğumuz ve ağları üzerinden erişebileceğimiz farklı türde IP adresleri var. Şimdi, farklı IP adresi türlerinin ne olduğunu bulmanın zamanı geldi. 

1. Özel IP Adresi 

Her şeyden önce, bir yönlendiriciniz varsa, özel bir IP adresiniz vardır. Ayrıca, size internet bağlantısı sağlamak için hem Özel hem de Genel IP adresleri birlikte çalışır. IP adreslerini atamaktan sorumlu otorite, özel ağlar aracılığıyla İnternet’e erişmek için kullanılabilecekleri bir dizi IP adresi saklar. Başka bir deyişle, yönlendirici üreticisi tarafından varsayılan olarak ayarlandığından, özel bir IP adresinin yerel adresiniz olduğu da söylenir.

Bir yönlendirici, ISP’nizin ağı üzerinden bir internet bağlantısı kurduğunda, internet etkinliğini yönlendiricinize bağlı herhangi bir cihaza gönderir. Bu işleme Ağ Adresi Çevirisi (yani NAT) adı verilir.

Ayrıca, özel IP adresleri yönlendirilemez. Böylece, kullandığınız internet bağlantısı, genel IP adresinizi kullanarak ağdaki veri paketlerini gönderir, bu da internette güvenli bir şekilde gezinmek için hem özel hem de genel IP adreslerine ihtiyacınız olduğunu netleştirir. 

2. Genel IP Adresi

Genel bir IP adresi, tüm ağ ile ilişkili olandır. İnterneti halka açık bir alanda veya bir internet kafeden kullanıyorsanız. Ardından bağlantınız, aynı ağa bağlı diğer cihazlarla aynı IP adresine sahip olacaktır. Evde bile, ISS’niz yönlendiricinize genel bir IP adresi sağlar ve yönlendiricinize bir cihaz bağladığınızda, IP adresinin alt kısımlarını daha da oluşturacak ve bağlı cihazlara dağıtacaktır. Genel IP adresi, iki alt bölümü olarak Dinamik IP adresine ve Statik IP adresine sahiptir. 

3. Dinamik IP Adresi

Dinamik, mülkün sürekli değiştiği anlamına gelir; Bugün internette mevcut olan IP adreslerinin çoğu, hem ISP’ler hem de sizin için daha uygun maliyetli oldukları için dinamik IP adresleridir. 

Kullanıcıların çoğu yüksek hızlı, güvenilir bir internet bağlantısı arıyor ve Dinamik IP adresi zaman zaman değiştikçe bunu yapabilir, ancak internette gezinirken ve IP adresi değiştiğinde bile, hiçbir şey fark etme. Bir şirket işletiyorsanız, kendi kurum içi sunucunuz ve kullanıcıların bir ağ içinde birbirine dosya aktarmasını gerektiren bir ağınız olabileceğinden, statik bir IP adresiniz olmasını isteriz. 

4. Statik IP Adresi

Öte yandan, değişmeyen bir Statik IP adresi var. Cihazınıza statik bir IP adresi atandığında, bu adres, cihazınız yok edilene veya ISS’nizi değiştirene kadar tamamen aynı kalacaktır. Çoğu durumda, statik IP adresleri sunucular ve diğer kritik ağ ekipmanı tarafından kullanılır. Statik bir IP adresine ihtiyacınız olduğunu belirtirseniz, ISS’niz size bir tane sağlayacaktır. Aksi takdirde, yönlendiricinizin dinamik bir IP adresine sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Ancak statik bir IP adresi kullandığınızda, genellikle tüketici planlarında kullanılmadığı için ISP hizmetini kullanma maliyetiniz artacaktır. Öte yandan, statik bir IP adresiyle, her zaman gerçek konumunuzu sağlama riskiniz vardır. Değişen IP adresine sahip olmadığı için herkes sisteminizin nerede olduğunu kolayca bulabilir. Ancak Statik IP adreslerinin, Etki Alanı Adı Sunucusu (DNS) ile kurulması ve yönetilmesi çok daha kolay olduğu için kendi avantajları vardır.

Her cihazın kendi fiziksel adresi vardır ve muhtemelen İnternet’in IP adresinden farklıdır. Öte yandan, bir IP adresine yönlendiricide depolanan yazılım tarafından atanan mantıksal adres de denir. Dinamik bir IP adresiniz varsa, IP adresi zaman zaman değişebilir. Ancak sistemin MAC adresi olarak da bilinen fiziksel adres, makinenin donanımında saklanan yerleşik bir adrestir. Dizüstü bilgisayarınızı kaybetmeniz durumunda, Adres Çözümleme Protokolü’nü (ARP) kullanarak mantıksal IP adresini fiziksel adrese dönüştüren IP ağını kullanarak yerini tespit edebilirsiniz.

İnternete ilk bağlandığında internette en sık sorulan sorulardan biridir. İnternet bağlantınızın IP adresini bulmak nispeten kolay, tek yapmanız gereken Google’a sormak ve saniyeler içinde IP adresinizin ne olduğunu bulabileceksiniz. Google’ın size gösterdiği IP adresi, genel IP adresleridir, çünkü Google yalnızca ağın makinenizin İnternet’e bağlanması için kullandığı IP adreslerini görebilir. 

Yönlendiricinizde bulunan yerel IP adresini öğrenmek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir.

  1. İlk olarak, Windows’unuzdaki veya başka bir işletim sisteminizdeki ayar seçeneklerine gidin. 
  2. Ardından Ağ ve İnternet’e tıklayın. 
  3. Bundan sonra, bağlı olduğunuz bağlantıyı bulun. Wi-Fi bağlantısını kullanıyorsanız, Wi-Fi’ye tıklayın, aksi takdirde Ethernet’i seçin. 
  4. Ardından ağa tıklayın, IP adresiniz bir sonraki pencerede IPv4 adresinin yanında çıkacaktır. 

Genellikle, IP adresleri ISS’ler tarafından kullanıcılara atanır, ancak ISS’lere bile Uluslararası Atanmış Numara Otoritesi (IANA) tarafından IP adresleri atanır. Hem IPv4 hem de IPv6 IP adresleri, IANA’nın hiyerarşinin en üstünde olduğu hiyerarşik bir sırayla verilir. IANA, ülkelere bölgesel internet kayıtlarına bir IP adresi bloğu sağlar. Bundan sonra, bu bölgesel kayıtlar, atanan IP adreslerini tekrar daha küçük bloklara bölerek ISP servislerine verir. Son olarak, ISS’den ayrı cihazlar için belirli bir IP adresi alırsınız.

IP adresiniz, temel olarak, onlardan verilere erişmeye çalıştığınızda diğer insanların ve web sitelerinin göreceği şeydir. IP adresi aslında çevrimiçi yaptığınız şeyin parmak izi olarak çalışır. Bir web sayfası, siz ve konumunuz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu bilgileri saklayabilir. Öte yandan, bu veriler daha sonra web tarayıcınızda ürünlerinin reklamını yapmak için kullanabilecek olan üçüncü taraflara satılabilir.

Bu veri depolamanın harika örneklerinden biri Amazon’da bulunabilir. Amazon’da bir ürün aradığınızda, internette her yerde ortaya çıkmaya başlayacaktır. Sosyal medya platformlarınızdan YouTube’da izlediğiniz bloglara ve videolara kadar, İnternet’teki her sayfa size o ürünü veya ona oldukça benzeyenleri göstermeye başlayacak. Bu, bir şirketin bir müşteriyi veya bir web sitesini veya bir ürünün web sayfasını daha önce ziyaret etmiş bir müşteriyi yeniden hedeflediği yeniden pazarlama olarak bilinir.

Ayrıca, bazı ülkelerde belirli web sitelerinde kısıtlama olabilir ve bu nedenle onları kendi IP adresinizi kullanarak açamazsınız. Sonuç olarak, İnternet’teki kısıtlı bilgilere erişmek için ülkeniz ve bölgenizle ilişkili olmayan başka bir IP’ye ihtiyacınız var.

Sanal Özel Ağ (VPN) adlı basit bir araç kullanarak IP adresinizi kolayca gizleyebilirsiniz. Bir web sitesinden verilere erişmek istediğinizde, tarayıcınız web sitesinin barındırıldığı sunucuya bir istek gönderir. Oradan bilgi size geri döner, ancak bu arada IP adresiniz ve coğrafi konumunuzla ilgili bilgiler birkaç kez değiştirilir ve saldırganlar, hükümet ve meraklı reklamcılar tarafından kolayca ele geçirilebilir.

VPN kullanımı ile ağınıza bir katman daha eklenir ve artık web tarayıcınız sunucu ile doğrudan temas halinde değildir. Çünkü VPN, sizinle VPN sunucusu arasında şifreli bir tünel oluşturur ve bu tünel daha sonra genel İnternet’e bağlanır ve ilk başta talep ettiğiniz bilgileri almanızı sağlar. Veriler, bu şifreli tünel kullanılarak bilgisayarınıza iletilir ve kimsenin web trafiğinize müdahale edemeyeceğinden emin olun. Ayrıca bu teknik, İnternetteki bilgileri aldığınız gözlemcinin sizin değil VPN’nin IP adresini görmesini sağlar. 

Pazarda bir VPN hizmeti aradığınızı varsayalım. Bu durumda, reklam engelleme, kötü amaçlı yazılım koruması ve internette gezinmenizi tamamen anonim hale getirecek diğer avantajlarla birlikte temel VPN hizmetini sağlayan birçok VPN hizmeti bulacaksınız. Çok sayıda VPN sağlayıcısı nedeniyle, bir şeyi çok net bir şekilde anlayabiliyoruz. İnsanlar IP adresleri ile internete güvenmedikleri için bu hizmetleri satın alıyorlar. Bu nedenle, kritik bir proje üzerinde çalışıyorsanız veya e-postalarınız bazı önemli belgeler içeriyorsa, bağlantınızı güvenli ve özel kılmak için bir VPN bağlantınız olmalıdır.