İnstagram Keşfete Düşmek İçin İpuçları

Daha büyük kitlelere ulaşmak için Instagram profilinizde paylaştığınız gönderilerin etkileşim almasını istiyorsunuz, belki de influencer olma hayalini kurdunuz bu noktada çoğu insan gibi, ne yapacağınızdan emin değilsen doğru yerdesiniz. Çünkü şu anda Instagram Keşfet’e çıkmanız için ipuçları veriyoruz.

Nedir Bu Instagram Algoritması?

Instagram ana sayfanızdaki Keşfet veya Reels bölümüne düşen içeriklerin çoğunun genellikle sizin çıkarınıza ait olduğunu fark ettiniz. Gördüğünüz bazı içerikler yaptığınız son aramayla ilgili olabilir. Artık bunun Instagram algoritmasının en önemli noktalarından biri olduğunu bilmeniz gerekir. Instagram, beğendiği gönderiler, geçmiş aramalar, etkileşimde bulunduğu hesaplar ve farklı içerikler dahil olmak üzere birçok kriteri değerlendirir. Takip etmediğiniz ancak ilgili içeriği sağladığınız yeni hesaplar “Keşfet” alanında görülebilir. Elbette, ürettiğiniz içeriğin ve diğer Instagram kullanıcılarının ilgi alanlarına uygun olan Keşfet’e dahil edildiğinden emin olmak için dikkatli olmanız ve başvurmanız gereken bazı şeyler vardır.

Profesyonel Hesaba Geçip İstatistikler Doğrultusunda Paylaşım Yap

Profesyonel bir hesaba geçtiğinizde hesabınız ve paylaştığınız gönderilerin istatistiklerini alabilirsiniz. Edindiğiniz bilgilerle ilgili en önemli şeylerden biri, kesinlikle etkileşimin en yüksek olduğu gün ve zaman aralığıdır. Bu verileri değerlendirerek paylaşırsanız gönderiyi izleyen daha fazla kişiye sahip olabilir (örneğin, yorum bırakabilir, içeriği başka birine gönderebilir veya kaydedebilir). Unutmayın, etkileşim oranları ne kadar yüksek olursa keşfete çıkmak o kadar kolay olur.

Hashtag Kullanımı İçeriğinin Yayılmasını Sağlar

Instagram, çok fazla ilham verebilen bir platformdur. Etiketler ilgi alanlarınızdan ilham almanıza veya güncel kalmanıza yardımcı olur. Örneğin, minimal dövmeyi seviyorsunuz ama şimdi sadece istediğiniz tasarım için alternatifleri görmek istiyorsunuz. Bu durumda #minimaldövme araması ihtiyacınız olan ilhamı size verebilir.

Aynı şey paylaşacağınız gönderi için de geçerlidir, Tabi ki. Örneğin, tarifleri paylaştığınız bir Instagram profiliniz varsa kullandığınız etiketler, sizin hazırlayacağınız yiyeceklerle ilgili olmalıdır. Okuduğunuz kitabı paylaşmak ve yorumlarınızı hedef kitlenize sunmak istiyor olabilirsiniz. Bu sayede elbette kitabın adı, yazarın adı gibi hashtag’leri kullanabilir ve aynı ilgiyi paylaştığınız kişilerin Ana sayfasına gidebilirsiniz.

Etiketlere ek olarak açıklamanız önemlidir ve yakın gelecekte bu daha da önemli olacaktır. Çünkü Instagram, etiketlerine ek olarak gönderi açıklamalarında içerik algılayabilecek ve sunacaktır. Tıpkı Google arama motoru gibi.

Hedef Kitleni Harekete Geçirecek İçerikler Ürettiğine Emin Ol

Gönderilerinizde aldığınız yorumların ve beğenilerin sayısı Instagram için elbette önemlidir ve bu nedenle ilgi alanınıza hitap eden Kullanıcıları Keşfet sayfasında yer almanız gerekir. Ancak yeni Instagram algoritmasından daha önemli bir şey var: Kullanıcılara ne kadar katkıda bulunduğun. Yeni algoritmanın öncelik sırası, içerik kaydetmek, bir arkadaşınıza göndermek, hikaye eklemek, yorum yapmak ve gönderiyi beğenmektir.

Bu, kullanıcıya katkıda bulunacak içerik oluşturma, paylaşma ve yorum yapma isteğinde bulunma anlamına gelir ve Instagram’ın önemsediği bir etkileşim sağlayabilir. Daha fazla etkileşim, Keşfete çıkma oranınızı arttıracağı anlamına gelir.

Instagram’ın Yeni Özelliklerini Kullan

Reels ve IGTV… Biliyorsunuz, Instagram video içeriklerini seviyor. Birçok kullanıcı, keşfete çıkmak için video içeriğinin değerlendirilebilir olduğunu söylüyor. Video içeriği oluşturarak Instagram’ın sizi fark edebilmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, takipçilerinizin gönderiye gidebilmesi için paylaştığınız gönderinin görünürlüğünü ve etkileşimini artırmak üzere gönderiyi “Story” özelliğiyle paylaşabilirsiniz.

Yüksek Çözünürlüklü İçerikler Paylaşmaya Özen Göster

Tbt paylaşımları için başta perşembe günleri olmak üzere eski fotoğraflarınızı incelediğinizi biliyoruz. Ancak, yıllar önce çekilen bu fotoğraflar kötü görüntü kalitesine sahip olabilir. “Instagram’da Keşfete Nasıl Çıkılır ?” Sorunuzun cevabını aradığınızı öğrendiğinize göre Instagram’ın piksel piksel görünen resimleri veya videoları ön plana çıkarmayacağını bilmeniz gerekir. Bu nedenle, bir fotoğrafı/videoyu ne kadar çok severseniz sevin, görüntü kalitesi kötüyse, paylaşmamalısınız.

Instagram’ı keşfetmeye yönelik ipuçlarımız sayesinde profiliniz artık keşfedilmeye daha yakın.