Firewall Nedir?

Teknolojiye daha az aşina olan kullanıcılar bile, bilgisayarlarımızın elektronik güvenliği için antivirüsün faydasını bilir. Ancak, bir güvenlik duvarı söz konusu olduğunda, bazı kullanıcılar yalnızca gerekliliğinden değil, aynı zamanda varlık nedenlerinden de habersiz olabilir. Bu yazıda güvenlik duvarının ne olduğunu açıklayacağız, size güvenlik duvarı kavramını, kullanışlılığını ve bilgisayarlarımızda bulunan temel öğeleri tanıtacağız.

Güvenlik duvarını tanımlamanın en basit yolu, onu hapishane girişindeki gardiyana benzetmektir.

Bekçinin görevi aşağıdaki gibidir:

 • Binaya kimin girip çıkacağını belirli kurallara göre kontrol eder.
 • Belirli kişilerin girişini veya çıkışını yasaklar
 • Belirli bir kişinin giriş veya çıkış haklarını bilmiyorsa, bunun nasıl yapılacağı konusunda üstlerine danışır.

Güvenlik duvarı, bilgisayarımız için tam olarak bu işi yapan bir program, cihaz veya cihaz grubudur: bir ağ üzerinden belirli programlardan iletişimi, indirmeyi veya veri göndermeyi kontrol eder.

Bazı programların ağ üzerinde veri göndermek ve almak için ücretsiz erişimi vardır (tarayıcı, e-posta programı veya işletim sistemi güncellemeleri hizmeti gibi).

Tanınmış kötü amaçlı yazılımlar gibi diğer programlar erişimi reddetti – bu programlar için temelde ağ yok gibi.

Son olarak, hiçbir güvenlik duvarının piyasadaki milyonlarca program için kuralları olmadığı için, çoğu “ev” güvenlik duvarı kullanıcıya yeni, bilinmeyen bir program ağa ilk kez erişmeye çalıştığında sorar. Bu soruda, güvenlik duvarının kuralı hatırlaması (kullanıcının cevaplayacağı evet veya hayır) ve bir daha sormama seçeneği hemen hemen her zaman vardır.

Güvenlik duvarı ataması, bir olay durumunda yangını kontrol altına alacak ve binanın geri kalanına yayılmasına izin vermeyecek şekilde tasarlanmış özel duvarlardan geldi. Daha sonra, güvenlik duvarları, yolcu alanını motordan ayırmak olan araba ve uçaklarda metal plakalar olarak adlandırıldı.

Güvenlik duvarları yazılım ve donanım olarak ikiye ayrılır.

Yazılım Güvenlik Duvarları

Yazılım güvenlik duvarları, virüslere karşı koruma sağlamak için bir virüsten koruma yazılımı yüklediğimiz aynı şekilde bilgisayara yüklenen programlardır.

Yazılım Güvenlik Duvarının Avantajları

 • Donanım güvenlik duvarlarından daha ucuzdur
 • Kurulumu ve kullanımı daha kolaydır
 • Her yerde kullanılacak bir dizüstü bilgisayara bir yazılım güvenlik duvarı yüklenebilir

Yazılım Güvenlik Duvarının Dezavantajları

 • Yalnızca yüklü oldukları bilgisayarı koruyun ve birden çok bilgisayar için birden çok lisans gerekir
 • İşlemci ve sistem belleğinden güç tüketin
 • Ayarlarında donanım güvenlik duvarlarından daha az seçeneğe sahiptirler.

Donanım Güvenlik Duvarları

Donanım güvenlik duvarları, bilgisayara veya ağa ve İnternete müdahale eden cihazlardır. Bazı daha kaliteli yönlendiricilerde yerleşik bir donanım güvenlik duvarı bulunur. 

Donanım Güvenlik Duvarının Avantajları

 • Bir donanım güvenlik duvarı, tüm bilgisayar ağını koruyabilir
 • Kendi işlemcileri ve bellekleri vardır, bu nedenle bilgisayarın kaynaklarına hiç yük olmazlar.
 • Donanım güvenlik duvarları, yazılım güvenlik duvarlarında olduğu gibi kötü amaçlı yazılımlar tarafından devre dışı bırakılamaz.
 • İşletim sistemi hangi durumda olursa olsun sistemi koruyun – yeni kurulmuş olsa bile
 • Bazı gelişmiş Donanım güvenlik duvarları, virüsten koruma ve casus yazılım önleme koruması içerir

Donanım Güvenlik Duvarının Dezavantajları

 • Bir donanım güvenlik duvarının maliyeti, bir yazılım güvenlik duvarı lisansından açıkça daha fazladır
 • Donanım güvenlik duvarlarını kurmak daha zordur ve daha ileri düzey kullanıcılara yöneliktir
 • Donanım güvenlik duvarı, belirli bir noktada kurulması gereken ve güce ve ağa erişimi olan bir makinedir.
 • Bir program güvenlik duvarı tarafından engellenirse, kullanıcının bilgisayarında otomatik olarak bir mesaj görünmez, güvenlik duvarı yönetim sistemine manuel olarak girmeli ve çalışmasına izin vermelidir.
 • Tüm bilgisayar ağını koruyan bir donanım güvenlik duvarı arızalanırsa, tüm bilgisayarlar korumasız kalır.
 • Yasal olarak ücretsiz olan bazı açık kaynaklı veya ücretsiz güvenlik duvarı programları olsa da, donanım güvenlik duvarı için karşılık gelen bir çözüm yoktur.

Çoğu durumda, yazılım güvenlik duvarları ev kullanıcılarına yöneliktir ve donanım güvenlik duvarları, bilgisayar ağlarına (okullar, üniversiteler, kamu hizmetleri vb.) sahip işletmeler veya büyük kuruluşlara yöneliktir.

Bu makale giriş niteliğinde bir ses tonuna sahip olduğu ve teknolojiye aşina olmayan kullanıcılara hitap ettiği için, bundan böyle güvenlik duvarından ne zaman bahsedersek, yazılım güvenlik duvarını kastediyoruz.

Bilgisayarımızdaki hangi programların ağ ile iletişim kurduğunu bilmek istemek için birçok neden vardır.

 • Sistemimizi tehlikeye attılarsa, klavyede yazdığımız her şeyi (muhtemelen şifreler ve kredi kartı numaraları dahil) kaydeden ve bunları otomatik olarak bir sunucuya gönderen keylogger adı verilen programlar vardır.
 • Ayrıca, birisinin ekranımızda gördüğümüz her şeyi görmesini ve ayrıca klavye, fare ve güç düğmesi dahil olmak üzere bilgisayarımızın tüm kontrolünü ele geçirmesini sağlayan uzaktan yönetim programları da vardır.
 • Güvenlik duvarı olmayan makinelere bulaşan en az bir virüs, sırf onları korumasız bulduğu için ortaya çıkardı.

Genel olarak, bilgisayarda Güvenlik Duvarı olmaması, pencereleri ardına kadar açık müstakil bir evde uyumaya benzer. Eskiden nispeten güvenliydi, ancak bugünlerde oldukça riskli. Olmayabilir, ancak riske atmak için bir neden yok. Ve elbette, Windows örneğinde olduğu gibi, bazı kötü amaçlı yazılımların güvenlik duvarımızı devre dışı bırakma veya atlama olasılığı her zaman vardır. 

Bu nedenle, bilgisayarımıza ne tür programlar indirip çalıştırdığımıza – özellikle şüpheli siteleri ziyaret edersek – yine de dikkatli olmalıyız.

Aslında öyle. Tüm Windows Vista, Windows 7 ve Windows 10 tabanlı bilgisayarlarda, varsayılan olarak etkin olan yerleşik Windows Güvenlik Duvarı bulunur.

Tabii ki, etkinliğini sorgulayan birkaç kişi var…

Daha esnek ve daha fazla özelliğe sahip bir güvenlik duvarı istiyorsanız, ücretsiz veya ücretli bir üçüncü taraf güvenlik duvarı seçmeniz gerekir.

Bir güvenlik duvarı kurarsanız, her ikisini aynı anda çalıştırmamak için Windows güvenlik duvarını kapatmanın iyi bir şey olduğunu unutmayın. Bunu yapmak için Windows 7’de Denetim Masası -> Sistem ve Güvenlik’e gidin ve Windows güvenlik duvarını seçin.

Ardından, sol tarafta kapatma seçeneğini bulacaksınız.

Ne yazık ki, antivirüs yalnızca tehdit olarak kabul edilen kötü amaçlı yazılımlar için kullanışlıdır. Örneğin, kredi kartı bilgilerini ele geçiren bir virüs çok yeniyse ve üretilme şekli bilinen bir virüse benzemiyorsa, Antivirus onu virüs olarak tanımayacaktır. 

Antivirus, şirketinden en son güvenlik güncellemelerini indirene kadar, virüsün sistemimizde rahatsız edilmeden çalışmasına izin verecektir.

Ancak güvenlik duvarı şüphelidir. Herhangi bir yeni program internete erişmeye çalışırsa – örneğimizde, virüs kredi kartı bilgilerimizi harici bir sunucuya göndermeye çalışırsa – güvenlik duvarı hemen o programın bir ağ üzerinden iletişim kurmasına izin vermek isteyip istemediğimizi soracaktır. Bu soruya “Hayır” cevabını vererek kart bilgilerimiz güvende kalır.

Antivirüs ve güvenlik duvarı, farklı amaçlara hizmet eden tamamen farklı iki üründür. Örneğin, sistemimize word dosyalarını yok eden bir virüs bulaşmışsa, güvenlik duvarı ağla bağlantı kurmaya çalışmadığından onu algılamaz veya durdurmaz.

Çoğu virüsten koruma şirketinin, aynı uygulama paketinde virüsten koruma ve güvenlik duvarı içeren, kendilerini İnternet Güvenliği olarak tanımlayan ürünleri vardır. Bu durumda, bir internet güvenlik ürünü zaten çalıştığı için ayrı bir güvenlik duvarına ihtiyacınız yoktur.

Koşullara tabidir. Antivirüs için, tüm yeni virüsleri tanımak için en son güvenlik dosyalarıyla sürekli olarak güncellenmesi gerekir. Güvenlik duvarı ile ilgili olarak, bir programın ağa erişmesine izin vermenizi isterken çok dikkatli olmalısınız.

Yapmamanız gereken bir yerde “Evet”e basarsanız, kötü niyetli bir programın iletişim kurmasına izin verirsiniz – bu nedenle, söz konusu sorun için bir güvenlik duvarınız yokmuş gibi olur.

Bunun yerine, meşru bir programla ilgili bir soruya Hayır’a basarsanız, onu ağdan engellersiniz ve program düzgün çalışmaz. Örneğin, yazıcı sürücüleriniz için güncelleme programı ise, program internet ile iletişim kuramaz ve en son sürümü indiremez.

Esasen, güvenlik duvarının bir ev ortamında çalışmasıyla ilgili tüm sorumluluk, az ya da çok kullanıcıya aittir.

Güvenlik duvarlarının çoğu, bir program için izin istediklerinde, program dosyasının yolunu da gösteren bazı ayrıntılar seçeneğine sahiptir.

Örneğin, güvenlik duvarı C:\programfiles\HewlettPackard\HPupdat.exe hakkında soru soruyorsa ve yakın zamanda siz veya bir teknisyen bir Hewlett Packard aygıtının sürücülerini sisteminize yüklediyseniz, bu dosyanın %90’ına erişmek güvenlidir. internet.

Aksine, hiçbir şey yapmazsanız, c:\Windows\Temp\23kjgskjg.js dosyasının ağa erişmek istediğini, mantık bunun kötü amaçlı bir şey olduğunu söyleyen bir ekran görünür, erişimini reddetmeli ve sildiğinizden emin olmalısınız. onu da sisteminizden.

Üçüncü durum, bir resim dosyası veya mp3 şarkısı olduğuna inandığınız bir dosyayı ve programın internete erişim istediğini algılamak için güvenlik duvarını açmaktır. Bu durumda, çalıştırmayı denediğiniz görüntü dosyası veya şarkı, kötü niyetli bir koda sahip kamufle edilmiş yürütülebilir bir dosyadır, bu nedenle yine de erişimi reddetmeniz ve mümkün olan en kısa sürede sistemden silmeniz gerekir.