En İyi 7 Kod Editörü

Bilgisayarınızda/sunucunuzda metni düzenlemenin birçok yolu vardır. Gerçek eski tarz not defteri hala bir seçenek olsa da, metni düzenlemenin daha iyi ve daha kullanışlı yolları var. Bugün size tüm büyük işletim sistemleri için en iyi metin editörleri olduğunu düşündüğümüz şeylerin bir listesini vereceğiz.

Bilgisayar uygulamaları söz konusu olduğunda kod editörleri ihmal edilen uygulamalardan biridir. Ancak birçok geliştirici ve şirket için yaygın olarak kullanılan uygulamalardan biridir. Geliştiricilerin bakış açısından bakarsak, kodlama amacıyla metin düzenleyicileri kullanırlar. Piyasadaki çok çeşitli metin editörlerinden işinize uygun herhangi bir metin editörünü seçebilir ve sisteminizle uyumluluk gösterebilirsiniz.

Bazı metin editörleri deneyimli IT geliştiricileri için iyi çalışırken, bazı metin editörleri yeni başlayanlar için iyi çalışır. Çalışma yeterliliğinize göre herhangi bir metin düzenleyiciyi seçebilirsiniz; kodlama dilinizi desteklemelidir.

Bu makale, bir metin düzenleyici seçme kararınızı etkileyecek çalışmalarını, özelliklerini, kullanımlarını ve işlevlerini anlamanıza yardımcı olacak çeşitli metin düzenleyicilere odaklanacaktır.

1. Sublime Text

Bu metin düzenleyiciyi favori listelerinize ekleyebilirsiniz. Bu düzenleyiciden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz, ancak yalnızca test amaçlıdır. Daha uzun süre kullanmak istiyorsanız, tek bir kullanıcı için mevcut olan bir lisans için 99 $ ödemeniz gerekir. Böylece istediğiniz sayıda makinede kullanabilirsiniz. Çalıştırmak için daha az kaynak tükettiği için hafif bir düzenleyicidir.

Bu düzenleyicinin önemli faydalarından biri, size mevcut kısayolları ve belirli işlevleri aramanıza yardımcı olacak bir arama aracı sunmasıdır. Aynı anda birden çok satırda istediğiniz değişiklikleri yapmanıza da olanak tanır. Hatta saniyeler içinde belirli sembollere atlayabilirsiniz. Çeşitli işlevler için kısayollar kullanabilmeniz için dizinler oluşturmanıza olanak tanır.

Menü öğelerine kolayca gidebilir ve belgenizdeki her şeyi sıralayabilirsiniz. Bu düzenleyici, düzenleme çözümlerinize verimli bir şekilde entegre edebileceğiniz çok çeşitli eklentilerden yararlanmanıza olanak tanıyan Python API’leri ile birlikte gelir. Bunun dışında kısayolları ve menüleri tercihinize göre özelleştirebileceksiniz.

Bu düzenleyici ile kısayolların ve özelleştirmenin sorunsuz bir şekilde keyfini çıkarabilen karmaşık kodlayıcılar için uygundur. Bu düzenleyiciyi herhangi bir makinede kullanmanıza izin veren platformlar arası bir yeteneğe sahiptir.

2. Atom

Geliştiriciler ve bu editörün işlevlerini geliştirmek için hala onu yöneten ve destekleyen aktif bir geliştiriciler topluluğu için uygun bir açık kaynaklı metin editörüdür. Bu topluluk aynı zamanda WordPress gibi temalara ve eklentilere de katkıda bulunur. Açık işbirliği aracı, şık düzenleyici ve geliştiricilerin projelerini izlemelerine yardımcı olacak organizasyon araçları sayesinde herhangi bir geliştirici bu düzenleyiciyle kolayca anlaşabilir.

Geliştiriciler, başka bir konumdan çalışan ekip arkadaşlarına yardımcı olurken, projeleri gerçek zamanlı olarak paylaşma ve düzenleme olanağından da yararlanabilir. Bu düzenleyici, geliştiricilerin tek bir arayüz içindeki aşamalardan başlayarak dallardan her şeyi oluşturmasına olanak tanıyan bir GitHub paketi ile birlikte gelir.

Linux, OS X ve Windows gibi işletim sistemlerinde kullanılabilecek faydalı platformlar arası metin düzenleyicilerinden biridir. Çeşitli heyecan verici özelliklerle birlikte gelir ve cazip özelliklerden biri de akıllı otomatik tamamlama özelliğidir. Ayrıca, bölmeler arasında geçiş yapmanıza ve aynı anda farklı kodlar üzerinde çalışmanıza izin verecek olan bu düzenleyicinin birden çok bölmesinde çalışmaktan yararlanabilirsiniz. Atom, işlevlerini genişletmeye yardımcı olacak paketlerle birlikte gelir.

Bir işbirliği aracının özelliklerinden ve metin düzenleyicisinden yararlanmak isteyen geliştiriciler için uygundur. Geliştiriciler arasında paylaşılan gerçek zamanlı kod değişiklikleri yapmanızı sağlar.

3. Notepad++

Kullanım ve uygulama kolaylığı nedeniyle geliştiriciler arasında en çok duyulan ve kullanılan metin editörlerinden biridir. Çeşitli kompakt paketlerle birlikte gelir ve ücretsiz olarak kullanılabilir. Herhangi bir geliştirici, indirir indirmez bu düzenleyici üzerinde çalışmaya başlayabilir. Özellikle Windows sistemlerinde kullanılır ve piyasadaki diğer düzenleyici alternatiflerine kıyasla daha az kaynak kullanır.

Kullanımının en önemli nedenlerinden biri, bu editörün 80’den fazla dilde mevcut olması ve bu nedenle küresel olarak sorunsuz bir şekilde benimsenmesidir. Ayrıca, henüz mevcut değilse, Notepad++‘ı seçtiğiniz ana dile çevirebilirsiniz.

Geliştiricilerin kodda bir sorun olup olmadığını veya kodlama sırasında herhangi bir kod parçasının eksik olup olmadığını anlamalarına yardımcı olacak sözdizimi vurgulama özellikleriyle birlikte gelir. Bunun dışında, aranan işi sorunsuz bir şekilde değiştirmenize izin verecek arama ve değiştirme aracından bile yararlanabilirsiniz. Arayüzünü çalışma tarzınıza göre bile özelleştirebilirsiniz.

Yeni başlayanların bakış açısından, bu editörle anlaşmak kolaydır. FTP ile bağlanmaya çalıştığınızda eklentileri kullanabileceksiniz.

4. CoffeeCup – HTML Düzenleyici

Bu HTML düzenleyici, kodlama amacıyla ve web tasarımını yönetmek için gelişmiş düzenleme ile birlikte gelir. Bu düzenleyiciden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz, ancak yalnızca test amaçlıdır. Kullanmaya devam etmek istiyorsanız, bu düzenleyiciye erişmek için bir kerelik 49 $ ödemeniz gerekir.

Özellikle HTML ve PHP gibi diller için kullanılır ancak bu nedenle diğer dilleri çok iyi desteklemez. Karmaşık kodlama için nadiren kullanılır. HTML kullanıyorsanız, bu düzenleyici özellikle etiket referansı ve kod tamamlama gibi bazı heyecan verici araçların yardımıyla web tasarımınızı başka bir düzeye taşıyacaktır.

Hazır web siteleri oluşturmanıza yardımcı olacak çeşitli duyarlı web sitesi temalarından bile yararlanabilirsiniz. Baştan başlıyorsanız, bu duyarlı temalar kodlama sürecini hızlandırmaya yardımcı olacak ve karmaşık desenler tasarlarken zamandan tasarruf etmek isteyen geliştiriciler için bir nimettir.

5. TextMate

Ücretsiz indirmesinden yararlanabilirsiniz, ancak premium planına yükseltmek için 59 $ ödemeniz gerekir. Ancak bu tutarı ödeyerek yalnızca tek bir lisans alırsınız, bu nedenle büyük bir ekibiniz varsa ve herkes editörü kullanmak istiyorsa, birden fazla kullanım için ödeme yapmanız gerekir.

Bu düzenleyiciyi yalnızca macOS’ta kullanabilirsiniz. İlk başta basit bir editör gibi görünebilir, ancak küçük bir paket içinde paketlenmiş çok çeşitli işlevlerle birlikte gelir. Değiştirme araçları, otomatik tamamlama ve pano yönetimi gibi diğer tüm alternatiflerde yaygın olarak bulunan standart özelliklerle birlikte gelir. Bu düzenleyici her programlama dilini destekleyebilir, ancak Xcode projeleri üzerinde çalışma eğilimindeyseniz, bunun için başka bir düzenleyici düşünmeniz gerekir.

Bu düzenleyici, kod parçalarını toplu olarak düzenlemek ve değiştirmek için yararlı olan birkaç ekleme noktası oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca tüm dosya değişikliklerini saklar ve gerektiğinde belirli bir değişikliğe geri dönmenizi sağlar.

6. Vim

Bu düzenleyici Windows, Linux, macOS gibi çeşitli platformlarda kullanılabilir. Size kolay düzenleme ve kodlama için geniş bir araç yelpazesi sunan, piyasadaki en kararlı ve güvenilir metin editörlerinden biridir. Bu düzenleyiciye komut satırı veya GUI aracılığıyla erişebilirsiniz.

1991’deki tanıtımından bu yana, geliştiricilerin çeşitli komutları kullanarak güncellemeler ve komut dosyaları oluşturmasına yardımcı olan en düşünceli editör olduğunu kanıtladı. Geliştiricilerin karmaşık kodlar yazmak için hala nasıl kullandığı şaşırtıcı. Ancak, bu düzenleyici en eski düzenleyicilerden biridir, ancak bu düzenleyiciyi komut satırı aracılığıyla kullanmadan önce temel bilgileri öğrenmenize olanak tanıyan bir öğrenme eğrisi vardır. Komut satırı aracılığıyla kullanmak, düzenlemeleri yapmak için bazı kısayolların kullanılmasını gerektirecektir.

Diğer tüm metin düzenleyiciler gibi bir arama ve değiştirme işleviyle birlikte gelir, ancak özellik kümelerini genişletmeye yardımcı olacak çok çeşitli eklentilerle birlikte gelir. En eski metin düzenleyici, zaman içinde işlevselliğini geliştirmek ve geliştiricilerin modern dünyadaki zorluklarda çalışmasına uygun hale getirmek için çalışan güçlü ve aktif bir toplulukla birlikte gelir.

7. UltraEdit

Bu düzenleyici ücretsiz olarak mevcut değildir, 99,95 $ ödemeniz gerekir, ancak bu ödeme ile tüm ücretsiz yükseltmeleri ve en son özellikleri alacaksınız. Windows, Mac ve Linux sistemleri gibi makinelerde çalışmak için kullanılabilir.

İstediğiniz dosyaların kolayca düzenlenmesi için FTP programı, karşılaştırma araçları ve bulucu seçeneği gibi özelliklerinden bile yararlanabilirsiniz. Bu düzenleyici, performansı ve şaşırtıcı özelleştirme yeteneği ile ünlüdür. Sıfırdan başlamak istemiyorsanız, kodlama sürecini hızlandırmanıza yardımcı olacak temalarını bile kullanabilirsiniz.

İmleç seçimi ile kolay kesme, yapıştırma ve silme seçeneklerine izin vereceği için özellikle geliştirme sürecini hızlandıracak çoklu şapka seçim aracını kullanabilirsiniz. Yan yana bulunan canlı önizlemelerini kullanarak değişiklikleri kontrol edebilir ve ihtiyacınıza göre daha fazla değişiklik yapabilirsiniz. Dosyalarla çalışma kolaylığınıza göre yapılan arayüzünü özelleştirmenize olanak tanır.

Geliştiricilerin büyük dosyalar üzerinde çalışması ve bunları verimli bir şekilde yüklemelerine ve düzenlemelerine izin vermesi faydalıdır.

Geliştiricilere kodlamada fayda sağlamak ve dosyalarını sorunsuz bir şekilde düzenlemek için piyasada bulunan metin düzenleyicilerin sayısında bir sınırlama yoktur. Dosyaları veya kodları düzenlemek, yoğun görevlerden biridir. Bu nedenle geliştiriciler, değişiklikleri harika araçlar ve işlevlerle olabildiğince çabuk yapmak için verimli bir arayüze sahip bir düzenleyiciye ihtiyaç duyar.

Bu makale, geliştiricilerin karmaşık kodları tek bir tıklamayla düzenlemelerine yardımcı olacak, yaygın olarak kullanılan bazı metin düzenleyicilerini özetlemiştir. Sadece bu değil, çeşitli temalar ve eklentilerle kodlarını daha heyecanlı hale getirebilirler. Çalışma tarzınıza ve programlama dilinize uygun editörlerden dilediğinizi seçebilirsiniz.