Ekran Kartı Fiyatları Amd ve Nvidia Fiyatı 2022 ve İnceleme

Ekran Kartı Fiyatları Güncel 2022 Fiyat Listesi

Ekran Kartı Modeli Fiyatı
AMD Radeon RX 6900 XT 23,250 TL
Nvidia GeForce RTX 3090 27,750 TL
Nvidia GeForce RTX 3080 22.120 TL
Nvidia GeForce RTX 3060 Ti 12,280 TL
Nvidia GeForce RTX 3090 Ti 40,010 TL
AMD Radeon RX 6800 XT 15,850 TL
Ekran kartı fiyatları 2022

Ekran kartı fiyatları inceleme yaparken ve en iyi ekran kartları listesini oluştururken, performansları göz önünde bulundurulması gerekir. Ekran kartı seçilirken dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır bunlar:

  • Ekran Kartının İçerdiği VRAM Boyutu,
  • Ekran Kartının Bellek Ara Yüzü Genişliği,
  • Grafik İşlemci Birimi (GPU) Özellikleri,
  • Kullanım Amacı Ve Yeni Nesil Olup Olmama Durumu

​​​​​​Bu kriterler neden bu kadar önemli tek tek açıklayalım.

Ekran Kartı Kullanım Amacınız Ne Olmalıdır ?

Bilgisayar üzerinde yaptığınız işlemler bu hususta önemlidir. Örneğin, internette gezinmek için yüksek performans gerektirecek bir ekran kartı gerekli değildir. Eğer amacınız oyun oynamak ise performansı çok yüksek olan ekran kartları tavsiye edilmesi gerekir. AMD ve NVİDİA önemli ekran kartı üreticilerinden olup seçimlerimizi de oluşturacaklardır.

​​​​​​VRAM ve Bellek Ara Yüz Genişliği

VRAM ekran kartının geçici belleğidir. Ekran kartının işleyeceği veri miktarını etkileyen önemli bir bileşendir. Oyunlar için ekran kartlarının VRAM kapasitesinin yüksek olması çok önemlidir.

Bellek ara yüzü genişliği (Bit) ekran kartı seçiminde önemli yer tutar. Bit değeri ne kadar yüksek olursa o kadar yüksek performans alınır. Kısaca önemli bir yer tutar.

GPU (Grafik İşlemci Birimi) Özellikleri

Kısa bir tanım yapacak olursak GPU, ekran kartının içerisinde bulunan işlemcidir. Yüksek çözünürlük ve yüksek grafik açısından önemli yer tutan GPU, ekran kartının kalbidir. Ekran kartı açısından önemli bir parçadır.

​Ekran Kartı Soğutma Teknolojisi

Sıcaklık konusu ekran kartları ve bilgisayar için önemli bir sorundur. Bunun çözümü çeşitli bilgisayar ve ekran kartı soğutma sisteminin bulunması ile ortadan kaldırılmaya çalışılır. Yüksek kalitede verimli bir performans için sıcaklığın stabil tutulması önemlidir. Fanlar ekran kartları için değinilmesi gereken özelliklerindendir.

Yeni Nesil Olması

Günümüz gelişen teknolojisi ile oyunlarda ve bazı programlarda ihtiyaç dâhilinde yüksek kalite ekran kartları zorunlu hale gelmiş bulunmakta. Yani eski ekran kartları yeni nesil oyun ve programları açmakta ve çalıştırmakta yetersiz kalabilir. Yeni nesil bir ekran kartı bu hususta önemlidir.

 

Bütçe Sorunu Olan Kullanıcılar İçin (Fiyat/ Performans)

Nvidia GeForce RTX 3050 Fiyatı 8.100 TL

Nvidia GeForce RTX 3050 Fiyatı

AMD Radeon RX 5600 XT Fiyatı 15.400 TL

AMD Radeon RX 5600 XT Fiyatı

Nvidia GeForce GTX 1660 Super 6.500 TL

Nvidia GeForce GTX 1660 Super Fiyatı

Nvidia GeForce RTX 2060 Super 8.500 TL

Nvidia GeForce RTX 2060 Super Fiyatı

Ekran Kartları Fiyatları Ne Zaman Düşer ve Ucuzlar?

Ülkemizde ekran kartı ürün piyasası döviz kurundan çok etkilenir çünkü teknolojik bir cihazdır. Kısaca döviz ne zaman düşer ise ekran kartı fiyatları bir nebze daha rahatlar denebilir. Kripto paralar günümüzde önemli bir yer aldığından dolayı, kripto madenciliği açısından ekran kartlarının önemli yer tutması, satılan ekran kartı stoklarının azalmasına neden olmuştur.

Bu durum ekran kartlarının fiyatlarında yükselmelere neden olmuştur. Bir diğer fiyat arttıran etmen ise vergilerdir. Vergilerin düşürülmesini veya yükselmesini ele alırsak ne zaman ne olacağını kestirmek güçtür. Bu nedenle vergiler düşer diye bir tabir kullanmak uygunsuz olur. 

 

Nvidia Resmi Sitesi : https://www.nvidia.com/tr-tr/

Amd Resmi Sitesi : https://www.amd.com/en/graphics/workstations