Dokümanları PDF’e Programsız Dönüştürme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlar hem gündelik hayatın hem de kurumsal işlerin merkezinde yer almaktadır. Hal böyle olunca birçok işlem de bilgisayarlar aracılığıyla yapılmaya başlanmıştır. Buna dilekçe, makale, mektup gibi hem resmi hem de özel yazılar da dahildir.

Bu amaç doğrultusunda kullanıcılar tarafından en sık tercih edilen uygulama/programların başında ise Microsoft Word programı gelmektedir. Kullanımı oldukça kolay ve pratik olan program, ayrıca kullanıcıya metin yazım aşamasında çeşitli seçenekler ve düzenleme araçları da sunmaktadır.

Word ve Pdf Arasındaki Farklar

Word’de yazılan bir metin, düzenlenebilirdir. Bu düzenleme hem yazar hem de başkası tarafından rahatlıkla yapılabilmektedir. Ancak orijinal metnin bozumu noktasında da dezavantaj sağlamaktadır. Hal böyle olunca metnin kısmen hem korumaya hem de basılabilir hale gelmeye ihtiyacı doğmaktadır.

Word’den Pdf’e dönüştürülen bir metnin dosya halinde bozulmadan başka bir kullanıcıya internet üzerinden gönderimi de kolaylaşmaktadır. Farklı işletim sistemleri veya Microsoft Word sürümleri kullanan kullanıcılar Pdf dosyalarını bozuma uğramadan görebilmektedirler. Dolayısıyla Pdf dosyaları word dosyalarına göre hem göndericiye hem de alıcıya avantaj sağlamaktadır.

Word’den Pdf Dönüşümü Nasıl Yapılır

Word dosyalarını programsız Pdf dosyalarına çevirmek ise oldukça basit bir hale gelmiştir. Kullanılan işletim sistemine göre değişiklikler olmakla birlikte temel noktayı dosya kayıt biçimi oluşturmaktadır.

Eğer MacOs işletim sistemine sahip bir bilgisayarınız varsa bu işlem oldukça basit bir şekilde yapılabilmektedir. Word dosyasını Pdf dosyasına çevirmek için izlemeniz gereken yol ise şu şekildedir.

  • Word dosyası açıkken önce dosya seçeceğine daha sonra ise farklı kaydet seçeceğine tıklanmalıdır. Daha sonra açılan yeni pencerenin alt kısmında yer alan dosya biçiminden Pdf’i seçerek kaydet seçeceğine tıklamalıdır.
  • Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlar da aynı işlem tekrarlanarak Word dosyasını Pdf dosyasına dönüştürmek mümkündür.

Çevrimiçi Ortamda Word’ü Pdf’e Dönüştürmek

Word dosyalarının Pdf’e dönüştürmede oldukça basit bir diğer yöntem ise bu hizmeti çevrimiçi sunan çeşitli internet sitelerine başvuru yapmaktır. Hizmet sağlayıcı bulunduktan sonra tek yapılması gereken word dosyasının sisteme yüklendikten sonra dönüştürülmek istenen Pdf formatının seçilip, başla seçeceğine tıklamaktır. Dosyanın dönüşümü sağlayan site, bilgisayarınıza ya da mail adresinize doğrudan gönderim sağlayabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.