Daha İyi Bir SEO İçin 7 Yazım Kuralı

Sitenize yönelme ihtimali olan internet kullanıcılarının isteklerini tespit etmeyi mümkün kılacaktır. Fazla kullanılan anahtar kelimelerden kaçının, web aramalarının çoğunu oluşturan “uzun kuyruk” olarak adlandırılanları tercih edin.

Doğru Anahtar Kelimeleri Tanımlayın

Sezgisel aramayı deneyebilirsiniz. Ancak, Google Anahtar Kelime Planlayıcı, SEMrush gibi araçları kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Web sitenizin amacına göre sıralayacağınız tüm anahtar kelimelerinizi listeleyin ve sözcük alanını genişletmekte tereddüt etmeyin. Kendinizi birkaç arama teriminde konumlandırmak istiyorsanız, hedeflenen sorgu başına bir sayfa oluşturmanız gerekecektir.

Etiketleri Optimize Edin

Meta açıklama, SEO için önemli bir kaldıraçtır. Bu, arama motoru sonuç sayfalarında görünen etikettir. Ortalama olarak 230 karakterle sınırlı olduğunu söyleyebiliriz. Hedeflenen anahtar kelimeyi içermeli ve tüm sayfalarda optimize edilmelidir.

Sosyal ağlarda paylaşımı teşvik etmek için sayfanın URL’si de ana anahtar kelimeyi içermeli ve kesin ve kısa olmalıdır. Başlık etiketi esastır. Bu, tüm sayfalarda optimize edilecek HTML belgesinin başlığıdır. İçerikle tutarlı olmalıdır. Yaklaşık 70 karakter veya 500 piksel sınırı, tüm sayfalarınızda farklı olmalıdır.

Başlık (H1) ana anahtar kelimeyi içermelidir. Ayrıca ilk 100 kelimede de bulunmalıdır. İçeriğinizi alt kategoriye ayırmak için kullanılan altyazılardan birine (H2 – H6) koymaya çalışın. Kullanıcının ve Google’ın yollarını hızla bulmasını sağlamak için görselle oynayın. “Daha iyi” ve “ücretsiz” gibi ekstra sözcükler ve sayılar, başlığınızı daha da etkili hale getirecektir.

Bir Bağlantı Oluşturun

Giden bağlantılar (harici bir siteye işaret eden) arama motoru robotları üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Açık olmalı ve sayfada yeterince yüksekte (üst satırlarda) olmalıdır. Ama burada da ölçülmelidir: çok fazla bağlantı, bağlantıları ve bunların etkinliğini öldürür. Ayrıca, çoğu zaman diğerleri arasında boğulan ve Google’ın çok az önem verdiği iş ortağı bağlantılarıyla da ilgilidir.

SEO için ideal olmayan diğer kuralsa düşük kaliteli sitelere çok fazla bağlantı vermekten kaçının. İç bağlantı stratejisi iyi düşünülmelidir. Bu bağlantılar SEO açısından ağırdır. Birincil görevleri, sitenizin ziyaretçilerinizden danışmaları istenen farklı sayfalarına atıfta bulunmak, böylece trafik oluşturmaktır. Arama motorları tarafından okunma şansını artırmak için de adlandırılabilirler.

Yani, bağlantı metninin görünen metni kesin olmalıdır. “Buraya tıklayın” dan kaçının. Bir sayfada birden fazla bağlantı olduğunda, genellikle yalnızca ilki dikkate alınır.

İyi Yazılmış İçeriği Geliştirin

Açıkçası, ” alakalı ve kaliteli olmalı ” Google’ın algoritmasının kriterlerinden biridir. Tüm anahtar kelimelerinizi gelişigüzel eklemekten kaçının. Anahtar kelime listeleri veya envanterleri yapmak daha akıllıca bir yöntemdir. Web sitelerindeki yazılar bir gerçeğe yanıt verir: okumayız, tararız.

Sektörünüzün kelime dağarcığını veya jargonunu kullanın. Google, içeriklerin düzenli olarak güncellenmesine karşı çok hassastır. Google için her zaman önemli içeriğin sayfanın en üstüne yerleştirilmesi gerekir.

Görsellerinizi Optimize Edin

Resimlerinize ALT etiketi ile başlık ekleyin web robotları yalnızca metin içeriğini algılar ve resimlerinizi ALT özelliğine göre sıralar. Resimlerinizin boyutunu küçültmekten çekinmeyin. Bu, gönderme hızını artıracaktır ve SEO için arama motorları tarafından dikkate alınan kriterlerden biridir. Ayrıca makalelerinizde video ve sesler kullanmak arama motorları tarafından ilgili makaleniz için daha yüksek puan alabileceği anlamına gelir.

Sosyal Ağlarda Katılımı Önceden Tahmin Edin

Okuyucuyu sayfanızda tutabilecek ve sosyal ağlarda paylaşımı teşvik edebilecek videoları, GIF’leri ve diğer formatları unutmayın. Paylaşım düğmeleri ekleyin ve maksimumda paylaşın. Google ve diğer arama motorları bu gibi etkinlikleri beğenecektir. Yorumları daima sorgulayıcı bir formülle yanıtlayın: Okuyucunuz size cevap vermelidir ve bu, katılım için iyidir.

Cezalara Dikkat Edin

Google Panda‘nın düşük kaliteli siteleri sabitlemesi ve Google Penguin kötü SEO uygulamalarını avlamasıyla meşhurdur. Bu uygulamalar cezalandırılacak ve sitenizin hızlı bir şekilde arama sayfalarının alt kısmına düşmesini sağlanacaktır. Google, durumunuzu yeniden değerlendirmeden önce sizden düzeltmenizi isteyecektir. SEO çalışmaları yaparken çok dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.