Blockchain Nedir?

İnternet kurulduğu günden bu yana belirli bir yapı içerisinde çalışmaktadır. Bazı sunucular, istemcilerin daha sonra verileri indirmek ve istek göndermek için kullandıkları siteleri barındırır. Bu sistem iyi çalışıyor ve onlarca yıldır var, ancak önemli bir sorun var. Merkezileştirilmiş sunucu yapısı, yalnızca bir makinenin veri depolama üzerinde tam kontrole sahip olduğu anlamına gelir. Bu sunucunun güvenliği ihlal edilirse, saldırgan orada depolanan veriler ve sunucunun ağı üzerindeki tüm kontrole tek başına sahip olacaktır.

Blok zincirinin bir parçası olduğu dağıtılmış defter teknolojisi, verilerin tamamen çevrimiçi olarak depolanma şeklini değiştirebilir. Bununla birlikte, ilerleme zaman gerektirir ve Linux’un modern uygulama geliştirmede bir mihenk taşı haline gelmesi için on yıldan fazla bir süreye ihtiyaç duyduğu gibi, blockchain’in açık ve özel iş ağları arasında bilgi alışverişinde bulunmanın daha verimli bir yolu haline gelmesi büyük olasılıkla yıllar alacaktır. Bu kılavuzda, blockchain’in ne olduğu ve modern çağ için ne kadar önemli olduğu hakkında gerekli tüm ayrıntıları ele alacağız.

Blockchain, bilgileri hacklemeyi neredeyse imkansız hale getirecek şekilde kaydetme sistemidir. Blok zinciri, tek bir sahiplik altında olmayan bir grup bilgisayar tarafından yönetilen, değiştirilemez zaman damgalı veri kayıtlarından oluşan bir sistemdir. Bu verilerin her kaydına blok denir ve kriptografi (yani zincir) kullanılarak güvenli hale getirilir ve birbirine bağlanır.

Bu sistemi önceki teknolojilerden ayıran ve internetin çalışma şeklini değiştirebilecek kadar benzersiz olan nedir? Bir blok zinciri ağının merkezi bir yetkisi yoktur, yani bilgi herkesin görmesine açıktır ve herhangi bir varlık, blok zinciri ağındaki tüm sistemlerin %50’sinden fazlasını kontrol etmedikçe, önceden var olan blokları değiştiremez. Çoğu bilgisayar arasındaki fikir birliği, yalnızca blok zincirini güncelleyebilir ve yeni bir blok girildiğinde, asla silinemez.

Blockchain hakkındaki küçük tanıtıma göre, bu, verilerin değiştirilemeyeceği anlamına gelen belirli zaman damgalarıyla bash işlevlerinde verileri kaydeden bir dizi çoklu bloktur. Verilerin üzerine yazamayacağınız için, veri manipülasyonu son derece pratik hale gelir, bu nedenle veri güvenliği mükemmel bir Blockchain işidir. Birçok veri analisti, Blockchain’in siber güvenlikte bir kalkan olarak kullanılabileceğine inanıyor. 

Blok zincirinin güvenliği, daha iyi ve yerleşik bir güvenli kayıt sistemi için tüm kullanıcılara aktarılan verilerde yapılan değişikliklere bağlıdır. Blok zinciri, tüm kullanıcılar için manipüle edilen veri bilgilerinin uygun bilgilerini oluşturur. Bu nedenle, birisi bazı kullanıcıların sistemini hacklese bile, genel veritabanı güvenli ve güvenli kalır. Bununla birlikte Blockchain, bir sistem için gerekli olan düzenlemeler, yaptırımlar ve uyumluluk gibi bazı zorluklara sahiptir. 

Güvenlik 

Blockchain, Blockchain bloklarını veya verilerini kimse manipüle edemeyeceği veya değiştiremeyeceği için inanılmaz bir güvenlik ve dayanıklı bir sistem sunar. Blockchain’in en iyi avantajlarından biridir, pek çok kişi bu teknolojiyi bu özel güvenlik nedeniyle benimsemeye başlamıştır. 

Basit Ekosistem

Birçok kişi Blockchain’in oldukça karmaşık bir ekosisteme sahip olduğuna inanıyor, ancak bu doğru değil çünkü Blockchain çoklu prosedürleri küçültmek ve basit bir ekosistem olarak basit adımlara dönüştürmek için çalışıyor. 

Üst Düzey Bütünlük

Blok zinciri, diğer ağ sistemlerine kıyasla yüksek düzeyde bir bütünlük sağlar, bu nedenle verilerin her zaman aynı kalacağı ve bloklara kaydedildikten sonra hiç kimsenin bunları manipüle edip değiştiremeyeceği anlamına gelir. 

Zincir Doğruluğu 

Blok zinciri işlemleri birden fazla bilgisayar ağı tarafından onaylanır. Doğrulamada tüm insan katılımını ortadan kaldırır ve daha doğru ve kesin bir bilgi kaydı sağlar. Bu nedenle, Blockchain güvenlidir, doğrudur ve süreçteki hataları ortadan kaldırır.

Maliyetlendirme 

Blockchain’in maliyeti, sistem gereksinimlerine ve sistem için kullandığınız özelliklerin türüne bağlıdır. Bu nedenle, daha fazla özellik veya işlev, daha fazla yatırım gerektirir ve diğer ağlardan biraz daha maliyetli olabilir. 

Hız Verimsizliği

Blockchain bazen hız verimsizliğine sahiptir ve Bitcoin bu zorluğun mükemmel bir örneğidir. Bitcoin, Blockchain’e yeni bir blok eklemek için neredeyse on dakika gerektirir ve hız verimsizliğini gösterir.

Neden son birkaç yılda blockchain popülaritesindeki ani artış? Cevap bitcoin (ve diğer tüm kripto para birimleri). Günümüzde blok zinciri teknolojisinin pek çok farklı kullanımını görsek de, kökeni bitcoin’de yatmaktadır. Merkezi bir yönetim otoritesi olmaksızın basit ve doğrulanabilir bir para işlemleri yöntemi olarak geliştirilmiştir.

Son zamanlarda, çevrimiçi para transferleri söz konusu olduğunda kripto para birimleri çılgınlık haline geldi. Transfer ücretlerinin olmaması ve tam anonimlik, bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin popülerlik kazanmasına izin verdi.

Bitcoin’in son zamanlarda bu kadar ilgi görmesinin bir başka nedeni de işlemler üzerinde merkezi bir kontrolün olmamasıdır. Blok zincirinin tamamı her birini onaylar ve bu nedenle neredeyse kusursuzdur. A’dan B’ye tam otomatik ve güvenli bir şekilde bilgi aktarmanın basit ama dahiyane bir yoludur. Bir işlemin taraflarından biri, bir blok oluşturarak süreci başlatır. Binlerce, belki de ağda dağıtılmış milyonlarca bilgisayar bu bloğu doğrular.

Doğrulanmış blok, ağ üzerinde depolanan bir zincire eklenir ve benzersiz bir geçmişe sahip benzersiz bir kayıt ve benzersiz bir kayıt oluşturulur. Tek bir kaydı tahrif etmek, milyonlarca durumda tüm zinciri tahrif etmek anlamına gelir. Bu neredeyse imkansız. Bitcoin bu modeli parasal işlemler için kullanır, ancak birçok başka şekilde de kullanılabilir.

Blockchain tabanlı hizmetlerin faydalarını daha geniş bir kitleye sunmak için teknoloji, bulutta bir hizmet iş modeli olarak sunulmaya başlandı. Operasyonel cephede, bulut tabanlı uygulamaların ve depolamanın kullanılmasını sağlayan SaaS, PaaS ve IaaS modellerine az çok benzer.

Her tür ve büyüklükteki işletmenin, kurum içi geliştirmeye yatırım yapmadan blok zinciri tabanlı teknolojilere erişmesine olanak tanır. BaaS modeli, şirketlerin minimum maliyetle blockchain uygulamaları geliştirebilecekleri blockchain sağlayıcısının hizmetine erişmelerini sağlar. Bu fayda, onu blok zinciri teknolojisi trendlerinin önemli bir parçası yapan şeydir.

BaaS çözümünün iş için tek sınırlaması, işlemlerin ana bilgisayarın blok zinciri hizmetleri aracılığıyla yönlendirilmesi gerektiğinden belirli bir merkezileştirme seviyesi istemesidir. Ve blok zincirinin iş dünyasında nasıl kullanıldığına dair cevap, ademi merkeziyetçiliğin merkezinde yer aldığından, şirketler bunun benimsenmesine karşı temkinli olma eğilimindedir.

Bir BaaS sağlayıcısı, bir müşteri için blok zinciri teknolojisini ve altyapısını kurar ve yönetir. Bir müşteri, kendi adına blok zinciri bağlantılı düğümleri kurmak ve işlemek için BaaS sağlayıcısına bazı ücretler öder. Bir BaaS sağlayıcısı, müşteri ve işletmeleri için arka ucu yönetir.

Blockchain altyapısını çalışır durumda tutmak, bir Hizmet Olarak Blockchain operatörünün sorumluluğundadır. BaaS operatörü ayrıca kaynakların uygun şekilde tahsisi, bant genişliği yönetimi ve barındırma gereksinimleri gibi faaliyetlerle de ilgilenir. BaaS modelini kullanan müşteriler, performans ve altyapı ile ilgili sorunlar hakkında endişelenmeden temel alanlarına ve blok zincirlerinin işlevselliğine daha fazla odaklanabilirler.