404 Hatası Nedir?

HTTP 404, 404 Bulunamadı, 404, 404 Hatası, Sayfa Bulunamadı veya dosya bulunamadı hata mesajı, bir köprü metni aktarım protokolü (HTTP) ile ilgilidir. Sistem tarafından sağlanan standart bir yanıttır. Bu, söz konusu bilgisayar ağı iletişiminin başarısız olduğunun göstergesidir. Özetle, kullanıcı tarafından kullanılan tarayıcı istenen dosyayı bulamadı. Bu, belirlenen tarayıcının istenen sunucuyla bir şekilde iletişim kurduğunu, ancak sağlanan sunucunun istenen dosyayı sağlayamadığını gösterir. Esas olarak eksik olabilir; bu nedenle iletişim kuramıyorlar. Hatta talep edilen sunucunun gizlilik ve güvenlik endişeleri nedeniyle istenen bilgileri ifşa etmek istememesi durumunda dahi görülebilir. 

Web sitesi sunucusu, genellikle bu modalite nedeniyle kopuk bağlantılar veya ölü bağlantılar ile ilgili bu mesajları gösterecektir; kullanıcıların en sık karşılaştığı hatalardan biridir. 

Bir web tarayıcısı, zaman zaman birkaç yanıt kodu ve isteğe bağlı bir kod ister; gerekli veya yetkisiz olabilir (durum koduna göre). Bu mesajlar, HTTP üzerinden iletişim kurduğunuzda bir isteği yanıtlamak için gereklidir. Kod 404, esasen bir istemci hatası gösteriyor; örneğin, bozuk bir Tekdüzen Kaynak Bulucu (URL) olabilir. FTP ve NNTP gibi önceki prosedürlerde, HTTP’nin üç basamaklı kod kullanımı karşılaştırılabilir. İnsan tarafından okunabilen bir neden cümlesi, HTTP düzeyinde bir 404 yanıt kodunu takip eder. HTTP standardı, “temelsiz” cümlesini ve varsayılan sayıda web sunucusunu belirtir.

Operatörler referans verilen bilgilerin kaldırıldığını veya yerinin değiştirildiğini bilmediği sürece ölü bağlantılar genellikle kalır. Artık çevrimiçi olarak bulunmasalar da, birçok web sitesi arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) hala görünür durumdadır (veya en azından belirtilen URL’de görünmez). Bloglar, haber portalları vb. gibi silinmiş veya artık yeni bir URL altında bulunabilecek diğer web siteleri sıklıkla bilgilendirilmez.

“200 OK” yanıt koduna sahip normal bir web sayfası döndürüldüğünde ve 404 yazılımı adı verilen doğru yüklenen sayfayı sahtekarlıkla bildirdiğinde, belirli sitelerde “bulunamadı” sorunu not edildi. 2004 yılında Ziv Bar-Yossef ‘soft 404’ ifadesini icat etti. 

İki tür çevrimiçi yanıt 404 gözlemliyoruz (‘Dosya bulunamadı): ‘hard 404s’ ve ‘soft 404s’. Karışık bir kullanıcı ve arama motoru deneyimi yaratabilecekleri için “soft 404’ler” olarak adlandırılanların kullanılmasına karşıyız. ‘soft 404’ sağlayan web siteleri, var olmayan bir URL’ye 404 yanıt kodu vermek yerine 200 yanıt kodu gönderir. 200 yanıt içeriği genellikle sitenin ana sayfası veya bir hata sayfasıdır. Kullanıcı bir 404 soft’a nasıl bakıyor? Bu, bir 404 soft’un komik bir maketidir: Bu web sitesi, var olmayan URL’ler için 200 yanıt kodu ve sitenin ana sayfasını verir.

Araştırmada görüldüğü gibi, soft 404’ler tüketicilerin kafasını karıştırıyor ve arama motorları zamanlarının büyük bir kısmını taramaya ve direnmeden dizine eklemeye ayırabiliyor; sitenizde sık sık yinelenen URL’ler olabilir. Bu, Googlebot’un eksik sayfalarda geçirdiği süre nedeniyle web sitenizin kapsamını olumsuz etkileyebilir ve olağandışı URL’lerinizi bu kadar hızlı bulmak veya ziyaret etmek mümkün değildir. Yumuşak bir 404 iade etmek yerine ne yapmalısınız? 404 yanıt kodunu döndürmek önemli ölçüde daha iyidir ve kullanıcılara dosyanın bulunamadığını açıkça açıklar. Arama motorları ve birçok kişi bundan memnun.

Bir bağlantının bozuk olup olmadığını belirlemeye yönelik otomatik teknikler için Soft 404’ler zahmetlidir. Yahoo ve Google gibi bazı arama motorları, soft 404 otomatik arama yöntemlerini kullanır. Bazı HTTP sunucu yazılımlarıyla soft 404’lerin kullanılması kurulum hatalarından kaynaklanabilir.

Birçok şirket, aksi takdirde ciddi bir web sitesine komedi eklemek için 404 hata sayfası kullanır. Örneğin, Metro UK bir tahta üzerinde bir kutup ayısını tasvir ediyor ve Left Logic, Web Geliştirme Ajansı için temel çizim yazılımı sağlıyor. Başlıca siyasi partiler, 2015 Birleşik Krallık genel seçim kampanyası sırasında siyasi muhalifleri hedef almak veya potansiyel destekçilerinin önemli politikalarını sunmak için 404 sayfalarını kullandılar. Avrupa’da, Missing Children Europe ve Children Focus dahil olmak üzere birçok Avrupa kuruluşu tarafından geliştirilen NotFound projesi.

Proxy’li sunucular

500 aralıklı bir hata kodu daha doğru olduğunda, belirli proxy sunucuları tarafından bir 404 hatası oluşturulur. Bir uzak ana bilgisayar sorunu (örneğin, ana bilgisayar adı çözümlemesindeki sorunlar veya TCP bağlantılarının reddedilmesi) proxy sunucusu bir sayfa isteğini yerine getiremezse, bu bir 5xx dahili sunucu hatası olarak belirtilmelidir, ancak bir 404 hatası da gönderebilir. Bu, artık bir web sunucusundaki eksik bir web sunucusu ile eksik bir web sayfası arasında ayrım yapmadıkları için belirli yanıtlarla uygulamaları karıştırabilir.

404 HTTP kodu almanızın birkaç nedeni internet alemindedir; örneğin, sayfa web sitesinden kaldırıldığında, 404 hatası mesajı veren sık tetikleyicilerden biridir. Sayfa başka bir URL’ye taşındıysa ve adres yanlış yönlendirildiyse. Kullanıcı yanlış URL’ler yazdıysa, bu da bunu isteyebilir. Son derece olağandışı olmasına rağmen, sunucu bazen başarısız olur. Girilen alan adı artık mevcut değil. Bozuk bağlantılar genellikle, yaş kaldırıldıktan veya uzun süreler için yeri değiştirildikten sonra kalır.

Sezgisel gezinme, temel web tasarımı özelliklerinden biridir. Bu nedenle 404 hatası, ziyaretçilerinizin en can sıkıcı şeylerinden biri olabilir. Bir ziyaretçi materyale veya sayfaya erişemezse; muhtemelen web sayfasını tamamen terk edecek ve onun yerine bir rakibin sitesine gidecektir. Korkunç bir kullanıcı deneyiminin yanı sıra, 404’ten fazla hata, web sitenizin SEO çabalarına zarar vererek arama sonuçlarını daha az yaygın hale getirebilir. Nasıl? Google, web sitenize gelen ziyaretçilerin yüksek hemen çıkma oranını – bir metre, ancak hızlı bir şekilde – gözlemler. Kötü tasarlanmışsanız ve birçok 404 hatası varsa, insanlar web sitenizi bırakacaktır.

Bir 404 hatasını bulmak için bir sayfayı ziyaret etmek için hiç bilgi aradın mı? O anda, ne yaptın? Muhtemelen sekmeyi kapatmış ve başka bir site aramışsınızdır. Çoğu İnternet kullanıcısı bu şekilde davranır. 404 sayfanız ne kadar fazlaysa, insanlar web sitenizde o kadar az zaman harcar. Gittikçe daha fazla kullanıcı, sitenizde kopuk bir bağlantınız olduğu sürece bir hatayla karşılaşır. Kullanıcıların arama motoru Algoritmalarına uyumuna özel önem verilmektedir. Derecelendirme sürecinde, çevrimiçi davranışları çok önemli bir etkiye sahiptir. Ve bir HTTP 404 kodu, ziyaretçilerinizin en rahatsız edici deneyimlerinden biridir.

Sayfaların 404 durum kodunu döndürmesinin birkaç yolu, web sitesi aracılığıyla erişilebilir. Kısıtlama, yalnızca bir etki alanında bağlantıların bulunması ve diğer web sitelerindeki 404 bağlantının yok sayılmasıdır. Sonuç olarak, 404 web sayfasının %83’ü bu yeteneklerden yoksundur. Harici bağlantıların analizi, 404 hatalarını tespit etmeye yönelik bir tekniktir. 404 hata bulma tekniklerinden biri Google Arama Konsolu, Google Analytics veya tarama araçlarını kullanmaktır. Bu araçlar, belirli bir web sitesindeki bağlantıları bulmanıza yardımcı olabilir. 404 sayfaya kadar günlük dosyası analizini kullanarak trafiği izlemek, sık kullanılan başka bir yaklaşımdır.

Bazı 404 hatalarının web sitenizde algılanmama olasılığı yüksektir. Kendinizle ilgilenmeye başlamadan önce birkaç kırık bağlantıya sahip olmanın tipik olduğunu söyleyelim. Çoğu sitede er ya da geç 404 sayfalık Bulunamadı sorunu ortaya çıkacaktır. Ancak, yapmanız gereken her zaman izleme ve düzeltmedir. Hataların düzeltilmesi, tüketicilerin hatalarla mümkün olduğunca hızlı karşılaşmasını önlemek için kritik öneme sahiptir. Şimdi kilit kısım: Bir 404 hatası nasıl düzeltilebilir? İşte yapabilecekleriniz:

Sayfayı kaldır

404 Hata Kodunuzu onarmak için web sitesini başka bir siteye basit ve kolay bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Bu işlem 301’e yönlendirilerek yapılabilir. 301’in ne olduğunu sorabilir misiniz? Tarayıcıyı içeriğin etkisine başka bir URL’ye yönlendiren bir cevap kodudur.

Bağlantıyı düzelt

Sulama insandır. Bu nedenle, hatalar oluşabilir. İnsanlar bazen bir URL’yi yanlış yazabilir. 404 hata kodunuza bu olduysa, URL’nizi düzeltmek için geri döndüğünüzden emin olun.

Engel olmak 

Web sitesi operatörlerinin HTTP 404 sayfalarını engellemesi gerekir. Bu, web sitelerindeki dahili 404 hata sayfaları ve diğer sitelerdeki harici 404 hata sayfaları için geçerlidir. Bu bozuk bağlantıları daha kolay bulmanıza yardımcı olacak çok sayıda ücretsiz araç bulunmaktadır. En iyi ve en bilinenlerden üçü şunlardır:

Google Arama Konsolu (eski adıyla ‘Google Web Yöneticisi Araçları’ ): Zaten bir Google hesabınız varsa ve web sitenizi oraya kaydettiyseniz, Google Arama Konsolu seçeneğini kullanmalısınız. Google tarayıcısı tarafından bulunan herhangi bir 404 hatası, web aracında görüntülenir ve düzeltilmiş olarak da işaretlenebilir.

Ölü Bağlantı Denetleyicisi: Ölü Bağlantı Denetleyicisi, hem dahili hem de harici 404 sayfayı keşfetmek için en basit ve en hızlı araçlardan biridir. Web uygulamamızı kullanarak kontrol etmek istediğiniz web sitesi URL’sini girin ve kontrolü başlatın. Burada tek bir web sitesini veya bir sitenin tamamını incelemeyi tercih edebilirsiniz. Program, izlenmekte olan tüm siteleri durum kodları ve URL’leri ile gösterir.

W3C Bağlantı Denetleyicisi: Bu W3C Çevrimiçi aracı, bağlantıların kontrol edilmesi sürecinin diğer sitelerden daha uzun sürmesi için web sitesi sayfalarının incelenmesinde özellikle kapsamlıdır. 

Sitenizdeki bir hata ideal olmasa da, olumsuzu olumluya çevirebilirsiniz. Birçok şirket 404 sayfalarıyla yaratıcı oluyor. Sadece ana renk düzeninize bağlı kalmayı unutmayın – 404 sayfası, markanızın kişiliğini sergilemek ve ziyaretçiler üzerinde bir izlenim bırakmak için harika bir fırsattır. Hatta ziyaretçiyi yoluna koymaya yardımcı olmak için diğer faydalı içerik ve kaynaklara bağlantılar veya bir harekete geçirici mesaj bile ekleyebilirsiniz.

WordPress, Joomla ve Drupal gibi bazı içerik yönetim sistemleri (CMS), bir web sitesinin URL’si bulunamadığında otomatik olarak 404 hata sayfası oluşturur. HTTP 404 sayfası yalnızca basit bir standart hata mesajıdır, ancak çoğu özel CMS uzantıları kullanılarak kişiselleştirilebilir. CMS’niz size 404 sayfanızı oluşturma veya değiştirme seçeneği sunmuyorsa veya web siteniz yalnızca HTML, PHP vb. tabanlıysa, biraz daha karmaşık olacaktır. Aşağıdaki gibi bir hata sayfası oluşturabilirsiniz:

  • Kök dizinde (“404.html” veya “404.php”) (önceden yoksa) bir hata sayfası oluşturur.
  • Kök dizinde, .htaccess dosyasını açmak (veya gerekirse bir tane oluşturmak) için ‘ErrorDocument 404 /404.html’ yazın ve değişikliklerinizi kaydedin. Bu kod, hata sayfasını oluşturur.
  • Erişilemeyen bir web sayfasına erişmeyi deneyin; çalışıp çalışmadığını görmek için 404 mesaj hatası umarım tarayıcıda gösterilir.